Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Topkapı Sarayı'na 'Saraylı Koleksiyonu'

Çanakkale Seramik, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile 26 Haziran Salı günü Topkapı Sarayı Müzesi mutfak teşhir alanı tanziminin ve tuvaletlerin restorasyonunun yapılması ile ilgili protokol imzaladı.

yapi.com.tr
Topkapı Sarayı'na 'Saraylı Koleksiyonu'

Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz ile Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı’nın katılımı ile gerçekleştirilen imza töreni ile Topkapı Sarayı, Saraylı Koleksiyon ile yenilenecek.

Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz törende yaptığı açıklamada, “Çanakkale Seramik markamız ile Türkiye’deki trendleri yakından takip ediyoruz. Ürünlerimizi geliştirirken tüketicilerin talepleri doğrultusunda, bizzat onların yorumlarını da alarak tasarımlarımızı üretiyoruz. Tasarladığımız yeni ürünlerde tekil üründen ziyade banyo mekanı ve bütünsel tasarım yaratmaya odaklanıyoruz. Osmanlı kültürünü ve ruhunu yansıtan gözalıcı seramik karoları, banyo mobilyası ve vitrifiye ürünleriyle şık ve bütünsel çözüm sunan Saraylı Koleksiyonu’nu geliştirirken, tasarım ekibimiz Topkapı Sarayı’nda çok zaman geçirerek oradan aldığı ilhamı özellikle kadın kullanıcılarla yaptığımız dirsek temasımız ile geliştirerek Saraylı Koleksiyonu’na yansıttı. Dünyanın en görkemli ve ihtişamlı müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Osmanlı kültürü ve mirasının en önemli temsilcisi olan Topkapı Sarayı’nın, o dönemin kültürünü ve geleneksel öğelerini yansıtan serimiz Saraylı Koleksiyonu ile yenilenmesi bizim için bir gurur kaynağıdır” dedi.

Görev süresi yakın zamanda dolan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı da, “Topkapı Sarayı’nı günde yaklaşık 15 bin kişi ziyaret ediyor ve sarayın yoğun kullanımdan dolayı oldukça yıpranmış, sağlıksız ve yetersiz durumda olan tuvaletleri ile şu an ziyaretçi kullanımında olmayan II. Avlu Bab-üs Sade - Akağalar tuvaletini de kapsayan toplam 24 bayan 20 erkek 1 engelli tuvaletinin yenilenmesi ile ilgili Kaleseramik ile sponsorluk protokolü imzaladık. Bakanlık tarafından da onaylanan bu sponsorluk kapsamında Kaleseramik Saray tuvaletlerinin yenilenmesinin yanı sıra Topkapı Sarayı Mutfaklar bölümüne ait teşhir tanzim projesinde yer alan yükseltilmiş modüler paslanmaz çelik döşeme ile yoğun kullanıma dayanıklı özel seramik döşeme kaplama yapımını üstlenmiştir. Tüm bu sponsorluk kapsamında Kaleseramik yenilenecek mekanları Topkapı Sarayı’nın tarihi dokusuna uygun bir yapıya kavuşturacaktır” dedi.
   
İmzalanan protokol kapsamında Çanakkale Seramik, Topkapı Sarayı’nın tuvaletlerinin restorasyonunun yapılması konusunda tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu ile işbirliği yapacak. Yenilenecek mekanların dekorasyonu Saraylı Koleksiyonu’nun reklam filmi mekanını da tasarlayan Zeynep Fadıllıoğlu tarafından gerçekleştirilecek. Yenilenecek mekanlarda tarihi dokuya sadık kalınarak yapılacak olan dekorasyonda Saraylı Koleksiyonu’nun çeşitli ürünleri kullanılacak. Topkapı Sarayı’nda daha önce hiç sergilenmemiş olan mutfak ürünlerinin ziyarete açılacağı bölümü oluşturan Mutfak Teşhir Alanı zeminleri de Çanakkale Seramik ürünleriyle özel olarak dekore edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayina-sarayli-koleksiyonu_100786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!