Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Trabzon, Küresel İklim Değişikliği Konusunda Bilinçleniyor

Filli Boya Yalıtım Grubu ve WWF Türkiye, İklim Değişiklikleri ve Enerji Tasarrufu Konusunda Bilinçlendirme Çalışmaları kapsamındaki Türkiye turunda Trabzon halkına enerji verimliliği anlattı.

yapi.com.tr
Trabzon, Küresel İklim Değişikliği Konusunda Bilinçleniyor

Bu yıl içinde gerçekleşen Konya, Bursa, Erzurum, Isparta seminerlerinden sonra “Daha İyi Bir Dünya” projesinin 5. Durağı Trabzon oldu. Trabzon Mimarlar Odası, Trabzon Makine Mühendisleri Odası yöneticilerinin de katıldığı etkinlikte özellikle şehrin ve Türkiye’nin mevcut enerji durumu masaya yatırıldı.

Küresel tehlikelere karşı geç olmadan harekete geçmek adına, Filli Boya Yalıtım Grubu –Capatect markası ve WWF Türkiye, “Daha İyi Bir Dünya” projesini başlattı. Türkiye’yi adım adım gezerek,  iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmak, karbon ayak izini azaltmak için ısı yalıtımı başta olmak üzere alabileceğimiz önlemler hakkında kamuoyunu bilgilendiriyor.

“Yalıtımdan Elde Edilecek Tasarruf İle Trabzon Şampiyon Olur”

Konya, Bursa, Erzurum ve Isparta’dan sonra 5. durak olarak seçilen Trabzon’da Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde iklim değişikliği ve enerji verimliliği hakkında bilgilendirme yapıldı. Açılış konuşmasında Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül, Trabzon’da binalarda ısı yalıtımı ile yılda 30-40 milyon dolar tasarruf yapılabileceğini belirtti. Bülbül, söz konusu miktarın Trabzonspor’u şampiyon yapmaya yeteceğini esprili bir dille belirtti.

Mimarlar Odası Başkanı Doç. Dr. Cenap Sancar, iklim değişikliğiyle mücadele için binalarda ısı yalıtımının önemine değindi. Sancar, bu mücadeleye katkı koymak için bina tasarımlarında mimarlar, inşaat mühendisleri ve makine mühendislerinin ortak tasarımlar ortaya koyması gerektiğini söyledi.

WWF-Türkiye İklim ve Enerji sorumlusu Mustafa Özgür Berke ise, iklim değişikliğinin etkilerinin ülkemizde hali hazırda hissedildiğini, sera gazı emisyonlarındaki artış eğiliminin devam etmesi halinde 2060 yılında ortalama sıcaklıklardaki artışın 4 dereceyi aşacağını belirtti.

Filli Boya Yalıtım Grubu Teknik Pazarlama Yöneticisi Güneş İnan, yaptığı sunum ile ısı yalıtımı ile sağlanabilecek enerji tasarrufunun önemine rakamlarla dikkat çekti. Ülkemizdeki binaların sadece yüzde 10’unun yalıtımlı olduğunu söyleyen İnan, Türkiye’deki tüm binaların ısı yalıtımlı hale getirilmesiyle yılda 15 Milyar TL’ye eşdeğer enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trabzon-kuresel-iklim-degisikligi-konusunda-bilincleniyor-_103958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!