Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Yangın Yalıtımı Yangında Hayat Kurtarır'

İZODER, AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Necati Özçolak, Beşiktaş Kaykamamı Sadettin Yücel ve Kadir Çöpdemir’in katılımıyla Nimetullah Mahruki İlköğretim Okulu’nda 11 Ekim’de 'Yangın Yalıtımı Yangında Hayat Kurtarır' başlıklı etkinliği gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
'Yangın Yalıtımı Yangında Hayat Kurtarır'

p>Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) tarafından Türkiye’de ilk kez bir devlet okulunda uygulanan yangına karşı korunumlu kaçış koridorları ile yangın esnasında öğrencilerin kaçabilmeleri için güvenli ortam ve süre yaratıldı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan öğrenci ve velilere yaptığı konuşmasında, günlük hayatta yangın çıkma olasılığının sanıldığı kadar düşük olmadığını, Türkiye’de bir yılda yaklaşık 75 bin yangın çıktığını belirtti. Ülkemizde 2004-2008 yılları arasında, orman yangınları dışında yaklaşık 390 bin yangın çıktığını ve bu yangınlarda bin 729 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, T.C Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın tespitlerine göre yaklaşık 996 milyon TL tutarında maddi zarar meydana geldiğini de iletti.

"Yangının zararlı etkilerinin, bina içinde ve komşu binalara yayılmasını yavaşlatarak kişilerin yangın mahallinden güvenli bir şekilde tahliye edilmesine olanak sağlayan, can ve mal güvenliğini koruyan yapısal önlemler yangın yalıtımı olarak adlandırılır" diyen Erdoğan; yangın yalıtımının yaygınlaştırılmasının can ve mal kayıplarını önemli ölçüde azaltacağını da önemle vurguladı. Yangın yalıtımı kapsamında alınacak pasif ve aktif önlemlerin bulunduğundan söz eden Ferdi Erdoğan, pasif önlemlerin; mimari projelendirme aşamasında dikkate alınması gereken ve yapının, yangın ve duman yayılımına ve bunların vereceği zarara karşı dirençli olmasını sağlayan, dolayısıyla yangında can ve mal güvenliğini amaçlayan tedbirler olduğunu iletti. Aktif önlemlerin ise yangın algılama, söndürme gibi yangınla birlikte devreye girmesi planlanan sistemler olarak tariflenebileceğini belirtti. Söz konusu önlemler ile öncelikle yangının çıkmamasını sağlamak, çıkarsa da yangının çıktığı mahalde tahliyeye imkân vermek ve yangının belirli bir sürede diğer mekânlara sıçramaması sağlanarak can ve mal kayıplarının en aza indirgenebileceğinden bahsetti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yangin-yalitimi-yanginda-hayat-kurtarir_102569.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!