Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Tüm Projelerin Başında, Depreme Hazırlanma Seferberliğimiz Geliyor”

Ataşehir Şerifali İmar İskan Blokları Temel Atma Töreni'ne katılan Bakan Kurum, tüm projelerin başında ülkeyi depreme hazırlama seferberliğinin geldiğini belirterek, "Bu bir güvenlik meselesidir. Deprem, siyaset üstü bir meseledir." dedi.

yapi.com.tr/AA
“Tüm Projelerin Başında, Depreme Hazırlanma Seferberliğimiz Geliyor”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ataşehir Şerifali İmar İskan Blokları Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmasına, Ataşehir ve çevresinin marka değerini artıracak, İstanbul'un en önemli dönüşüm projelerinden biri olacak yeni konutların hayırlı olmasını dileyerek başladı.

Bakan Kurum, İstanbul'u tarihin en büyük şehircilik ve ulaştırma yatırımlarıyla tanıştırdıklarını, kentin 39 ilçesinin tamamında kentsel dönüşümden sosyal konuta, çevre yatırımlarından millet bahçelerine kadar her alanda canla başla çalıştıklarını anlattı.

Bir taraftan dar gelirli vatandaşlar için kentte sosyal konutları yükseltirken, başka bir yerde vatandaşların mülkiyet, imar, okul problemlerini çözdüklerini dile getiren Kurum, İstanbul'a 43 millet bahçesi kazandırdıklarını, kazandırmaya da devam edeceklerini belirtti.

Kurum, "Bizim tüm projelerimizin, yatırımlarımızın başında ülkemizi depreme hazırlama seferberliğimiz geliyor. Bu bir güvenlik meselesidir. Deprem, siyaset üstü bir meselesidir. Kentsel dönüşüm siyasetin çok çok uzağında bir meseledir. Çünkü biz ülke olarak çok büyük acılar çektik. Tabii deprem dönüşümünde her zaman önceliğimiz İstanbul'umuz oldu. Zira bu şehrin geleceğinin önünde deprem tehdidi durmaktadır. Biz başta İstanbul olmak üzere ülkemizi her afette hazır hale getirmek için milletimizle bir olmak suretiyle bir seferberlik anlayışıyla çalışıyoruz. Enkaz alanlarında milletimize ne söz verdiysek hepsini bir bir tuttuk. Deprem meselesini her zaman siyaset üstü gördük. Depreme hazırlığın en önemli aktörü belediyelerimizdir dedik, gittiğimiz her yerde belediyelerimizin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade ettik." şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, bu konuda yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi vererek, şöyle devam etti: "Fikirtepe'de vatandaşlarımız yıllardır kentsel dönüşüm projesinden dolayı mağdurlardı. İnşallah şubat ayı itibarıyla 15 bin konutun tamamının ihalesini yapmak suretiyle İstanbul'un Anadolu Yakası'nın en büyük kentsel dönüşüm projelerinden bir tanesini de Kadıköy'de, Fikirtepe'de gerçekleştiriyoruz. Üsküdar'da Kirazlıtepe'de vatandaşlarımız mutsuzdu. Aynı burası gibi. Hiçbir sosyal donatı alanları yoktu. 'Bize inanın, güvenin biz size en güzel konutları en hızlı şekilde yapacağız.' dedik. Büyük Çamlıca Camisi'nin eteklerinde, İstanbul Boğazı'na nazır çevrecilik, şehircilik hamlesini başlattık ve ilk konutlarımızı teslim ettik." diye konuştu.

"Şerifali Çiftliği'nde 260 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışması başlattık"
Bakanlık olarak Ataşehir'de, Gecekondu Önleme Bölgesi olan Şerifali Çiftliği'nde 260 bin metrekare alanda, üç etaptan oluşan devasa bir kentsel dönüşüm çalışmasını başlattıklarını, ilk etapta 150 milyon lira yatırım değeriyle 513 konutun inşasını bugün başlatacaklarını söyledi.

Kurum, diğer etaplarda da yıkım çalışmaların bugün itibarıyla başlayacağını, ihalelerin ise şubat ayı içinde gerçekleşeceğini, hızlı bir şekilde çalışıp 2023'ün ilk yarısında tüm konutları teslim edeceklerini anlattı. Kurum, bu alanda üretilecek tüm konutların istisnasız yatay mimari esaslı olacağını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tum-projelerin-basinda-depreme-hazirlanma-seferberligimiz-geliyor_188713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!