Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Üsküdar’da Depreme Dayanıksız Evler, 1. Sınıf Konutlara Dönüştü

Üsküdar Belediyesi’nin örnek kentsel dönüşüm projesi Erguvan Evleri’nde 336 hak sahibi dairelerine kavuştu.

yapi.com.tr
Üsküdar’da Depreme Dayanıksız Evler, 1. Sınıf Konutlara Dönüştü

Üsküdar’da “Büyük Dönüşüm” sloganıyla yürütülen ve depreme dayanıksız binaların yıkımıyla gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları, meyvelerini vermeye başladı. Üsküdar Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği ile Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde geliştirilen ve kısa sürede tamamlanan Erguvan Evleri projesinde mutlu sona ulaşıldı.

Üsküdar Belediyesi, 250 milyon TL yatırım bedeliyle 336 daireden oluşan, içerisinde havuz, kapalı otopark, fitness salonu, çocuk oyun alanları bulunan projeyi söz verdiği tarihte tamamlayarak kat maliklerine teslim etti.

Üsküdar Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Güzeltepe’de kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçirilen Erguvan evleri anahtar teslim törenine Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcıları ile daire hak sahipleri ve çok sayıda semt sakini katıldı.

Anahtar teslim töreninde konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçedeki kentsel dönüşüm faaliyetlerinin büyük bir hızlı devam ettiğini bazı projelerde de sona gelindiğini söyledi. Erguvan Evleri projesine başlamadan önceki sıkıntılara değinen Türkmen, bugün çok özel bir gün yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Buradaki hemşehrilerimiz bizlere güvendiler, bizleri yormadılar sözümüze itibar ettiler. Biz de tapularını devreden vatandaşlarımıza hak edişleri dahilinde daire vereceğimize söz verdik. Ve şimdi verdiğimiz sözü tutarak 2021 yılının ilk yarısı bitmeden 30 Haziran günü dairelerinizi teslim ediyoruz.”

Kentsel dönüşüm projesi olarak Erguvan Evleri’nin Türkiye’ye örnek olacağını söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, proje hakkında da şöyle bilgi verdi:

 “Her şeyi ile Türkiye'ye örnek olacak bir proje bu. Bugün burada 336 tane daireyi hak sahiplerini teslim ediyoruz. Birazdan evlerinin kapılarını açtıklarında içeride her şey hazır. Bir ilçe belediyesi ölçeğinde kendi öz kaynaklarıyla bu projeyi tamamlamak için hiç bir kurumdan kredi ya da borçlanma yapmadık. Tamamen öz kaynaklarımızla bu projeyi tamamladık. Bu projenin maliyeti 200 milyon liranın üzerinde. Bugün bu işi yapmaya kalksak 400 milyon lira maliyeti var. Burada 336 daire yaklaşık 70 bin metrekarelik inşaat yaptık. 450 araçlık otoparkımız var. Kapalı spor salonu fitness, plates yüzme havuzu çocuk oyun alanları var. İstanbul'un en özel lokasyonunda Erguvan Evleri projemizi tamamladık sevgili hemşehrilerimize hediye ediyoruz hayırlı, uğurlu olsun.”