Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tunceli'de Halkın Onaylamadığı Peyzaj Çalışması Başlıyor

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri için bölge halkına ve STK’lere danışılmadan hazırlanan ve tepki toplayan peyzaj projesi başlıyor.

yapi.com.tr
Tunceli'de Halkın Onaylamadığı Peyzaj Çalışması Başlıyor

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevi halkı için kutsal mekanlardan birisi olan Munzur Gözeleri için bölge halkına ve STK’lere danışılmadan hazırlanan peyzaj projesi başlıyor. Bölgeye gelen askeri araçlarca, stant kuran yurttaşların stantları kaldırıldı.

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre; Munzur Gözeleri’ne 4 Ağustos Salı günü Kaymakamlıktan geldiğini belirten iki kişi kurulan satış stantlarını dolaşarak satıcılara 'Yarından sonra stantları açmayın, şirket tarafından gönderilen kepçeler bölgeye gelerek peyzaj projesine başlayacak' ifadelerini kullandılar.

Yaşanan tartışmaların ardından Munzur Gözeleri’ne 5 Ağustos Çarşamba günü askeri araçlar eşliğinde gelen yetkililer, stant açan yurttaşlara kararı tebliğ ederek, stantları kaldırmaya başladı.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben, kendini yetkili olarak tanıtan kişilerin bölgede bulunan Munzur Koruma Kurulu üyesi ile tartıştıklarını ve ailesini arayarak tehditte bulunduklarını söyledi. Ali Haydar Ben, “Bu peyzaj projesi kılıfı esasta, Alevi halkının inancına saldırıdır. Söz de düzenleme adı altın da bu alanı ticari bir işletmeye çevirmektir.” dedi.

Ben, “Bizleri ve Dersim halkını tehdit edenler aslında Munzur gözelerini sermayeye peşkeş çekmek isteyenlerdir, kutsalımıza saldıranlardır, buralardan rant devşirme peşinden koşanlardır. Federasyon üyelerimizi, dostlarımızı ve Dersim halkını tehdit ederek yıldırmaya çalışacaklarını düşünen, insana düşman, havyana düşman, doğaya düşman olanlara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bilmelerini isteriz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuncelide-halkin-onaylamadigi-peyzaj-calismasi-basliyor_181135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!