Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Müteahhitleri Türkmenistan'ı Sevdi

Türk müteahhitler Türkmenistan'da 2012 yılında 4 milyar 753 milyon dolar değerinde 78 proje üstlendi. Bu rakamın, yıl sonu itibariyle 5 milyar doları bulabileceği kaydediliyor.

yapi.com.tr / AA
Türk Müteahhitleri Türkmenistan'ı Sevdi

Türk şirketlerinin 2012 yılında Türkmenistan'da üstlendikleri büyük projeler arasında olimpiyat köyü, enerji santral ve nakil hatları, yollar, köprü, demiryolları, su arıtma tesisleri, rehabilitasyon merkezleri, hastane ve acil yardım merkezleri, gıda ve ilaç sanayine yönelik tesislerle kamu idare binaları yer alıyor.
     
Türkmenistan'da sürdürülen yatırım programı kapsamında Türk firmalarınca teklif verilen ve değerlendirmesi sürdürülen ihaleler arasında Aşkabat Havaalanı ve diğer illerdeki havaalanlarının yenilenmesi, Hazar Denizi kıyısında inşa edilecek liman projesi, Türkmenistan karayolu ağının yenilenmesi, yeni konut bölgelerinin ve sanayi tesislerinin kurulmasına yönelik projeler de bulunuyor.

Türkmenistan, uzun yıllardır Türk müteahhitlik firmalarının en fazla proje üstlendikleri ülkelerin başında geliyor. Bu ülkede Türk müteahhitler 2011 yılında 3,3 milyar dolar, 2010 yılında da 4,6 milyar dolarlık proje üstlendi. Türkmenistan'da müteahhitlik sektörünün 20 senede üstlendiği projelerin toplam tutarı ise 28 milyar 946 milyon doları buldu.
     
Bu arada, Türk inşaat şirketlerinin bu sene yurt dışından aldığı proje bedelinde de bu sene Türkmenistan'ın ilk sırada yer aldığı bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitleri-turkmenistani-sevdi_103331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!