Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Türkiye Sözleşmeyi İmzalamayarak Sorumluluktan Kaçıyor"

Bakan Çelik'in "Türkiye maden yasaları ILO'dan ileri" sözlerinin doğru olmadığını belirten Dev Maden-Sen Başkanı Görgün sözleşmeyi imzalamayan Türkiye'nin sorumluluktan kaçtığını söylüyor.

yapi.com.tr
"Türkiye Sözleşmeyi İmzalamayarak Sorumluluktan Kaçıyor"

Bianet'ten Elif Akgül'ün haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in “Maden iş güvenliğiyle çıkardığımız yasa AB ile tam uyumludur” sözlerini değerlendiren Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün Bakan’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) asgari standartların Türkiye’deki standartların çok üstünde olduğunu söylüyor.

“ILO’nun madencilik faaliyetinde alınacak önlemlere ilişkin belirlediği asgari standartlar var. Bu standartlar Türkiye’deki standartların çok üstünde.

"Eğer ki hükümet ‘ben bu işi çözeceğim, önlem alacağım’ diyorsa kararlılık göstersin ve sözleşmeyi imzalasın. Çünkü ILO imzalandığında, iç mevzuat düzenlenmese dahi, Anayasa’nın 90. Maddesine göre yasal standart haline geliyor.

"Bu nedenle Bakan’ın iddiaları doğru değil.ILO 176’daki bazı maddeler Türkiye’deki yasalarda da var. Ancak bir kısmı eksik uygulanıyor, bir kısmıysa hiç uygulanmıyor. ILO imzalandığı takdirde bunların uygulanmaması, uygulanıp uygulanmadığı denetlenmemesi suç haline gelecek.

“Ancak Türkiye bu sorumluluktan kaçma için sözleşmeyi imzalamaya yanaşmıyor. Hükümetin politikası ‘çok ucuza çok üretim’. Bu da standartları çiğnemek, insana ve çevreye zarar vermek anlamına geliyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-sozlesmeyi-imzalamayarak-sorumluluktan-kaciyor_120375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!