Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Facia Böyle Gelmiş!

Zonguldak’taki bir madende çekilen fotoğraflar, faciaların nasıl geldiğini gözler önüne serdi. Hacettepe Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hindistan, madendeki 8 ölümcül hatayı için sıraladı.

yapi.com.tr
İşte Facia Böyle Gelmiş!

Soma’daki maden faciasından sonra, maden ocaklarındaki çalışma şartları ile ilgili bir haber yapıldı. Zonguldak’taki özel maden ocağında işçilerle yapılan röportajda sırasında maden ocağında da fotoğraflar da çekildi. Ancak bu fotoğraflara dikkatli bakıldığında güvenlik önlemlerinin neredeyse hiçe sayıldığı ortaya çıktı. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Hacettepe Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Hindistan, madende yapılan 8 güvenlik hatasını tespit etti.

‘Bize bir şey olmaz’

Doç. Dr. Hindistan, fotoğraflara göre kazaya davetiye çıkartıldığını söyledi: “Bu fotoğrafa baktığımızda olumsuz bir tablonun çıkması için davetiye çıkartılmış durumda. Maalesef toplumumuzda ‘Bize bir şey olmaz’ mantığı var. Bu mantık sadece madencilikte değil hayatımızın her yerinde var. Bu fotoğrafa göre bu madende bir olay olursa adı kaza olmaz. Çünkü kaza kelimesi, bir insanın kafasına meteor düşmesi gibi önlemi alınamayacak durumlar için kullanılır.”

İşte hatalar:

1- Yukarıda çalışan madencinin demirden merdiven kullanması gerekir. Dengesini kaybedip düşebilir. Bu düşme ölüme bile gider.

2- İşçilerin üçünde de çizmeler farklı. Maden çizmelerinin uç kısımlarda destek amaçlı metal olması gerekir. Fotoğrafa göre bu çizmeler çiftçi çizmelerinden başka bir şey değil.

3- Bellerinde gaz maskeleri olması gerekir ama yok. Karbonmonoksit gazı ya da başka zehirli hava tehlikesi olsa kendilerini koruyamazlar.

4- Yüzlerinde toz maskesi olması gerekiyor, yoksa soluyacakları mikro kömür partikülleri akciğer hastalığı oluşturur.

5- Madende kısa kol olmaz, üzerinde madenci ceketi olması gerekir.

6- Ellerinde eldiven var ama bunun madenci eldiveni olması gerekir. Bahçede kullanılan eldiven ile bu iş yapılmaz. Sadece ortadaki madencinin yani lacivert eldiven standarda uygun görünüyor.

7- Yukarıdaki işçinin özellikle gözlük takması gerekir.

8- Yönetmeliklere göre madenlerde ağaç kullanılabilir. Bir çok yerde ağaçlara çabuk alev almasın diye koruma işlemi yapılıyor. Ancak bu işin doğrusu metal kullanımıdır. Burada da metal kullanılmadığını görüyoruz ancak durum yönetmeliklere aykırı değil.

Doğrusu bu

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-facia-boyle-gelmis_120412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!