Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin AB ile Ticareti Yılın İlk Yarısında Daraldı

Türkiye'nin AB ile ticareti yılın ilk yarısında daraldı. Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye'nin AB'ye ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 düşüşle 24 milyar avroya geriledi. AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, bu dönemde AB'den ithalatı da yüzde 2 kayıpla 37 milyar avroya indi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin AB ile Ticareti Yılın İlk Yarısında Daraldı

Türkiye'nin AB ile ticareti yılın ilk yarısında daraldı. Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye'nin AB'ye ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 düşüşle 24 milyar avroya geriledi. AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, bu dönemde AB'den ithalatı da yüzde 2 kayıpla 37 milyar avroya indi. Türkiye'nin AB ile ticaret hacmi de 61 milyar avro oldu.
     
Türkiye böylece yılın ilk yarısında AB'ye 13 milyar avro dış ticaret açığı verdi. Bu yılın ilk yarısında Türkiye, AB'nin 5'inci büyük pazarı ve 6'ncı büyük ticaret ortağı oldu.
    
AB'nin en büyük ticaret ortakları ABD ve Çin
    
Yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 828,3 milyar avro ihracat gerçekleştiren AB'nin ithalatı da yüzde 5 artışla 889,6 milyar avro düzeyine ulaştı.
     
Bu dönemde ABD'ye yüzde 12 artışla 145,3 milyar avroluk ihracat gerçekleştiren AB karşılığında bu ülkeden yüzde 9 artışla 104,6 milyar avroluk ithalat yaptı. Böylece AB'nin ABD ile ticaretinden elde ettiği fazla 40,6 milyar avroya yükseldi.

Yılın ilk yarısında Çin'e yüzde 11 artışla 72,7 milyar avroluk ihracat yapan AB'nin bu ülkeden ithalatı ise sabit kalarak 140,2 milyar avro oldu. AB bu sayede Çin'den kaynaklanan dış ticaret açığını 75 milyar avrodan 67,5 milyar avroya indirmeyi başardı.

Yılın ilk 6 ayında Rusya'ya 58,8 milyar avro ihracat gerçekleştiren AB üyelerinin bu ülkeden ithalatları 106,9 milyar avroya ulaşınca 48,1 milyar avroluk dış ticaret açığı ortaya çıktı.

İsviçre'ye 68,5 milyar avroluk ihracat yapan AB, bu ülkeden de 47,1 milyar avro ithalat gerçekleştirince 21,4 milyar avroluk dış ticaret fazlası elde etti.

Yılın ilk yarısında Norveç'e ihracatı 24,4 milyar avro ve bu ülkeden ithalatı 52,7 milyar avro düzeyinde olan AB, kuzey komşusuna 28,3 milyar avro dış ticaret açığı vermiş oldu.

AB ile ticaret hacminde 61 milyar avroyla 6'ncı sıradaki Türkiye'yi 59,9 milyar avroyla Japonya, 38,4 milyar avroyla Brezilya, 38,1 milyar avroyla Güney Kore ve 37,7 milyar avroyla Hindistan takip etti.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ab-ile-ticareti-yilin-ilk-yarisinda-daraldi_102111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!