Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya’ya İhracatta Alman İmzası

Türkiye ihracatı için Almanya önemli bir pazar. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’nin 2011 yılı ihracatında Almanya’ya yapılan ihracatın payı yüzde 10 civarında. Kısacası Türkiye’den çıkan her 10 ihraç malından birisi Almanya'ya gidiyor.

yapi.com.tr
Almanya’ya İhracatta Alman İmzası

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yaptığı 'Türkiye’nin En Büyük İlk 1.000 İhracatçı Firması' araştırması, Türkiye’den Almanya’ya yapılan ihracatta Alman firmalarının önemli etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin en çok ihracat yapan 1.000 firması içerisinde Bosch, Siemens ve Man gibi Alman sermayeli 14 şirket yer alıyor. Deutsche Welle Türkçe'den Selçuk Oktay'ın haberine göre bu 14 şirketin Türkiye’deki üretim tesislerinden yaptıkları ihracatta, Almanya’ya yapılan ihracatın ağırlıklı olduğu görülüyor. Alman sermayeli 14 şirket 2011 yılında Türkiye’den Almanya’ya 1 milyar 700 milyon dolarlık ihracat yaptı. Türkiye’nin en büyük 1.000 ihracatçı firmasının Almanya’ya yaptığı toplam ihracat ise 8 milyar 600 milyon dolar oldu. Böylelikle 14 Alman şirketinin Almanya’ya gerçekleştirdiği ihracat 1.000 ihracatçı firmanın Almanya ihracatının yüzde 20’sine karşılık geliyor. Alman şirketlerin Türkiye’den Almanya’ya yaptıkları ihracat ise Türkiye’den yaptıkları toplam ihracatlarının yüzde 50’sini oluşturuyor.

Bu rakamlar Türkiye'nin Almanya'ya yaptığı ihracatta Türkiye’de üretim yapan Alman şirketlerinin önemli etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Bunun yanında bu rakamlar Türkiye’de üretim operasyonları bulunan Alman şirketlerinin, Türkiye’yi Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına açılan bir kapı olarak değerlendirmediklerini de ortaya koyuyor. “Türkiye'nin En Büyük İlk 1.000 İhracatçı Firması” araştırmasının sunduğu eğilimlere göre Türkiye’deki Alman şirketleri ilk olarak Alman pazarı, daha sonra da Avrupa’nın diğer pazarlarına ihracat yapıyor.

Alman şirketlerinin ihracatı artıyor

Türkiye’de üretim yapan ve ürettiklerini yurt dışına ihraç eden Alman şirketlerinin, Türkiye’nin ihracatına da artan oranlarda katkı sundukları görülüyor. 2010 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yapan 1.000 firması arasında Alman sermayeli 15 şirket bulunuyordu. Bu 15 şirketin 2010 yılında yaptığı ihracat tutarının toplamı 2 milyar 700 milyon dolardı. Alman sermayeli bu 15 şirket en büyük 1.000 ihracatçı firmanın toplam ihracatının yüzde 3,6’sını oluşturuyordu. 2011 yılında Türkiye ihracatının olumlu performansı Alman şirketlerine de yansıdı. TİM’in yaptığı “Türkiye’nin En Büyük İlk 1.000 İhracatçı Firması” araştırmasına göre 2011 yılında listede yer alan 14 Alman şirketi ihracatlarını bir önceki yıla göre yüzde 22 artışla 3 milyar 300 milyon dolara çıkardı. 2011 yılında Türkiye’de üretimi bulunan Alman şirketlerinin Türkiye’den yaptıkları ihracatın payı ise yüzde 3,7 oldu.

Yatırımlara devam

TİM’in listesinde yer alan Alman şirketleri, toplam ihracata katkılarıyla birlikte Türkiye’de yaptıkları ve yapacakları yatırım tutarlarıyla da dikkat çekiyor. TİM’in listesinde yer alan Alman şirketleri 2011 yılında 663 milyon TL yatırım yaptıklarını beyan ettiler. Türkiye’nin büyük ihracatçıları arasında yer alan bu şirketler bu yılın tamamında da 473 milyon TL yatırım yapmayı planlıyorlar. Bu yatırımların önemli bir kısmı teknoloji yatırımlarından oluşuyor. Bu kapsamda bu şirketler araştırma-geliştirme operasyonlarının bir kısmını da Türkiye’de gerçekleştiriyorlar. TİM’in listesinde yer alan 14 Alman şirketten yarısının Türkiye’de Ar-Ge merkezi bulunuyor. Toplamda bu Ar-Ge merkezlerinde 626 kişi görev yapıyor. Alman şirketleri bu sayede Türkiye’deki merkezlerinde de teknoloji üretimi yapıyor. Zira bu durum son 1 yıl içerisinde alınan patent sayılarına da doğrudan yansıyor. Araştırmaya katılan Alman şirketlerinin son 1 yıl içinde aldığı patent sayısı ise 94.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanyaya-ihracatta-alman-imzasi_101117.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!