Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulaşımda Kaos

Ankara’da toplu taşıma ücretleri pazartesiden itibaren mahkeme kararıyla yedi yıl öncesine dönerken, başkentliyi de kaos günleri bekliyor. ANKESOB Başkanı Yiğiner, “Mahkeme kararı ile toplu taşımada 7 yıl öncesine dönülmesi demek, toplu taşımada hizmet veren minibüsçü, özel halk otobüsçü ve taksici esnafının da kontak kapatması anlamını taşıyor”

Hürriyet ANKARA
Ulaşımda Kaos

Toplu taşıma ücretlerinin yedi yıl öncesine dönmesiyle ilgili yargı kararının ardından Ankara’da kent ulaşımı kaosa doğru sürükleniyor.

Otobüsler pazartesi kontak kapatacak

Ankara’da toplu taşıma ücretleri pazartesiden itibaren mahkeme kararıyla yedi yıl öncesine dönerken, başkentliyi de kaos günleri bekliyor. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, “Mahkeme kararı ile toplu taşımada 7 yıl öncesine dönülmesi demek, toplu taşımada hizmet veren minibüsçü, özel halk otobüsçü ve taksici esnafının da kontak kapatması anlamını taşıyor” dedi.

Yiğiner, yaptığı yazılı açıklamada, ulaşımda indirime ilişkin mahkeme kararının şoför esnafını mağdur edeceğini öne sürdü.

Kararla, başkentte ulaşım fiyatlarının 7 yıl öncesine döneceğini belirten Yiğiner, buna karşın mazot ve araç bakım masraflarının aynı kalmasının esnafı zor durumda bırakacağını ifade etti.

Kararın iptali için dava açtıklarını bildiren Yiğiner, şunları kaydetti:

“Bu işten ekmek yiyen on binlerce esnafın olduğu unutulmamalıdır. Bu kaosun çözüm yerinin yüce yargı olacağı inancı ve kanaatindeyiz. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Neticede adalet herkese lazım.
Mahkeme kararı ile toplu taşımada 7 yıl öncesine dönülmesi demek, toplu taşımada hizmet veren minibüsçü, özel halk otobüsçü ve taksici esnafının da kontak kapatması anlamını taşıyor.”

Çok zarar ederiz

Ankara Özel Halk Otobüsleri Odası Başkanı Mustafa Ali Şişman da, kent içi ulaşım ücretlerinin mahkeme kararıyla düşürülmesine ilişkin 7 Mart Pazar günü toplantı yapacaklarını belirterek, “Pazartesi yüzde 90 çalışmayabiliriz. Bu durumda çalışırsak günlük 340-350 TL zararımız olacak” dedi. Şişman, çok sayıda halk otobüsü esnafının katılımıyla İskitler Tesviyeci Caddesinde yaptığı açıklamada, mahkeme kararının yürütmesinin durdurulması amacıyla dava açtıklarını söyledi.

Esnafın bu şekilde çalışamayacağını belirten Şişman, şöyle konuştu:

“Pazar günü toplantı yapılacak. Pazartesi yüzde 90 çalışmayabiliriz. Bu durumda çalışırsak günlük 340-350 TL zararımız olacak. Bu şekilde çalışmamızın bir anlamı yok. 2003’ten sonra bütün masraflarımızda artışlar yaşandı. Bunu telafi etmemiz mümkün değil. Esnaf zaten trafik cezalarından bunalmış durumda.”

Derneklere tepki

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani de mahkeme kararıyla minibüsçü esnafının mağdur olduğunu söyledi. Tüketici derneklerini eleştiren Gani, “Mazot ve kullandığımız yedek parçaların fiyatlarında da bir sürü artış yaşandı. Neden bunlara bu kadar duyarlı olmuyorlar? Esnaf zaten arkadan gelen cezalarla yıpranmış durumda. Eğer bu karara yürütmeyi durdurma alamazsak biz de kontak kapatma eylemine katılırız” diye konuştu. Halk otobüsçüleri ve minibüsçülerin açıklamalarına çok sayıda taksi esnafı da destek verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulasimda-kaos_77294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!