Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'da İndirim Krizi

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, ''Mahkeme kararı ile toplu taşımada 7 yıl öncesine dönülmesi demek, toplu taşımada hizmet veren minibüsçü, özel halk otobüsçü ve taksici esnafının da kontak kapatması anlamını taşıyor'' dedi. Yiğiner, yaptığı yazılı açıklamada, ulaşımda indirime ilişkin mahkeme kararının

Cumhuriyet Portal
1 Ankara'da İndirim Krizi

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, ''yıllardır Ankaralıya ulaşımda reva görülen haksızlık, hukuksuzluk, insafsızlık, derneğimizin tüketicilerle sabırla yürüttüğü, hukuk mücadelesiyle ortadan kaldırılmıştır'' dedi. Çakar, Kızılay Güvenpark önünde yaptığı basın açıklamasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma araçlarına, 2005 yılı başından geçerli olmak üzere yapmış olduğu zammın iptali için, Tüketici Hakları Derneği tarafından açılan iptal davası üzerine, Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin bu zam kararını iptal ettiğini hatırlattı.

Turhan Çakar, mahkemenin bu kararıyla 5 yıl boyunca yapılan artış kararlarının hukuki dayanağının ortadan kalktığını ve toplu ulaşımda 2004 yılı fiyatlarına dönüldüğünü bildirdi. Söz konusu kararla, ''dünya başkentleri arasında ulaşımın en pahalı olduğu Ankara'da yaşayan işsiz, öğrenci, emekçi ve yoksul halkın, mağduriyetine son verildiğini'' ifade eden Çakar, şunları söyledi:

''Bu karar uzun hukuk mücadeleleri sonucunda elde edilmiştir. İdare Mahkemesi, önce toplu taşıma ücretlerinin artış işleminin iptali talebini reddetmiş, ardından bu kararın derneğimiz tarafından temyizi üzerine karar Danıştay tarafından bozulmuştur. Bozma üzerine davayı yeniden gören mahkeme, 15 Ekim 2009 tarihinde son kararını vererek, ulaşım zamlarını iptal etmiş, tüketicilerden fazladan para alınmasına dur demiş ve Ankara Büyükşehir Belediyesini mahkum etmiştir.''

Çakar, Ankara 2. İdare Mahkemesinin kararının kesin hüküm teşkil ettiğini ve iptal edilen zamların, vilayet genelini kapsayıcı, düzenleyici bir işlem olduğundan, bu kararın sonuçlarından tüm Ankara halkının yararlanacağını bildirdi.

Fazladan alınan bedelin iadesi istenebilecek

Yaptıkları hesaplamalara göre, yolcu başına 5 yıl boyunca ortalama olarak fazladan 2 bin lira alındığını iddia eden Çakar, tüm yolculardan 5 yıl boyunca fazladan alınan bedelin, ortalama 5,5 milyar lirayı bulduğunu savundu. Tüketicilerin biletlerindeki ücret farkının iadesi için, belediyeye müracaat edebileceklerini söyleyen Çakar, ''olumsuz cevap almaları halinde, sakladıkları eski kartlarla birlikte Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurabilirler veya belediye yönetimi aleyhine, İdare Mahkemesine dava açabilirler. Dernek olarak bu konuda her türlü hukuki desteği vermeye hazırız'' dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, söz konusu karar sonrasında belediyenin iflas edeceğini ileri sürerek, hedef saptırmaya çalıştığını iddia eden Çakar, ''bu hukuksuzluğu başka bir kılıf altında biletlerdeki transfer hakkını kaldırmak gibi, başka bir hukuksuzlukla devam ettirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Ankaralılar buna asla izin vermeyecektir'' diye konuştu.

Minibüs şoförlerinin tepkisi

Bu arada basın açıklaması sırasında, Güvenpark'ın içinde yer alan minibüs durağında çalışan bir grup minibüs şoförü, basın açıklamasına tepki gösterdi. Minibüsçüler, ''Biz de ev geçindiriyoruz. Çok mu mutlu oldunuz. Siz 5 yıl önceki maaşınıza çalışır mısınız? Yağa, mazota ve benzine gelen zamları biliyor musunuz?'' sözleriyle karara ilişkin tepkilerini dile getirdiler. Minibüs şoförleri ile dernek üyeleri arasındaki sözlü münakaşanın artması üzerine, araya polisler girerek minibüs şoförlerini uzaklaştırdılar. Şoförler, karar öncesi 1,85 lira olan dolmuş otobüs ücretlerinin, kararın ardından 90 kuruşa indiğini belirtirken, bu fiyata ulaşım hizmetinin verilemeyeceğini savundular.

"Esnafın kontak kapatması anlamına geliyor"

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, ''Mahkeme kararı ile toplu taşımada 7 yıl öncesine dönülmesi demek, toplu taşımada hizmet veren minibüsçü, özel halk otobüsçü ve taksici esnafının da kontak kapatması anlamını taşıyor'' dedi. Yiğiner, yaptığı yazılı açıklamada, ulaşımda indirime ilişkin mahkeme kararının şoför esnafını mağdur edeceğini öne sürdü. Kararla, başkentte ulaşım fiyatlarının 7 yıl öncesine döneceğini belirten Yiğiner, buna karşın mazot ve araç bakım masraflarının aynı kalmasının esnafı zor durumda bırakacağını ifade etti.

Kararın iptali için dava açtıklarını bildiren Yiğiner, şunları kaydetti: ''Bu işten ekmek yiyen on binlerce esnafın olduğu unutulmamalıdır. Bu kaosun çözüm yerinin yüce yargı olacağı inancı ve kanaatindeyiz. Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Neticede adalet herkese lazım. Mahkeme kararı ile toplu taşımada 7 yıl öncesine dönülmesi demek, toplu taşımada hizmet veren minibüsçü, özel halk otobüsçü ve taksici esnafının da kontak kapatması anlamını taşıyor.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankarada-indirim-krizi_77252.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • melih 1 kuruş indirirken mahkeme kararıyla dalga geçmişti. balonları patlattığı gibi patlatma sırası da halkta şimdi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!