Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ulus Kurtuldu!

Ankara 7. İdare Mahkemesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi'nin bir kısmını 'yenileme alanı' ilan ederek yeni yapılaşmaya açan Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
Ulus Kurtuldu!

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus tarihi kent merkezinin bir kısmını yenileme alanı ilan ederek yeni yapılaşmaya açan ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/ 5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı’ 6 Ocak 2014 tarihinde askıya çıktı. Yapılan itirazlar sonucunda bir takım değişiklikler yapılan plan 22 Eylül 2014 tarihinde Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Ardından plan 14 Eylül 2014 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Yürütmeyi durdurma kararı

Planın 'kamu yararına aykırı' olduğunu savunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi plan hakkında yürütmeyi durdurma ve plan iptali istemiyle dava açtı.

Davanın görüldüğü Ankara 7. İdare Mahkemesi Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yürürlükte plan kalmadı

Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Bu karar ile birlikte, Ulus tarihi kent merkezi için yürürlükte olan Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı bulunmamaktadır. Anılan Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları, temelde planlama ve koruma mevzuatına, üst ölçekli plan kararlarına ve kamu yararına aykırı; plan için esas alınan kentsel SİT ve arkeolojik SİT sınırları yanlış; tarihi kent merkezinin geleneksel dokusuna ilişkin izler ve yapılaşmalar uyumsuz; yapılan analizler ve değerlendirmeler ile yetersiz; güncel halihazır olmaksızın hazırlanan teknik sorunlar ile dolu; alan için hükme bağlanan yargı kararlarını görmezden gelen; alan kullanım kararının (ulaşım, kullanım, bölgeleme, yapılaşma kararlarının) alanın ve dokunun sahip olduğu özellikler ile çelişir niteliktedir. Özce bu planlar koruma ilkelerine aykırı olarak, tutarsız, ilkesiz, yıkıcı hazırlanmış, kent merkezinin piyasa mekanizmalarına terkine, kamusal alanların, kent belleğini oluşturan mekansal biçimlenmeyi yok etme tehdididir. Kentimiz ve kamusal alanlarımızın korunması için Odamız kamu adına hukuken meslek alanımızı denetlemeye devam edecek, kamusallıklarımız, tarihi ve kültürel varlıklarımız, değerlerimiz üzerindeki sermayenin talanına, yağmasına karşı mücadeleye devam edecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulus-kurtuldu_130465.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!