Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay Ulus’ta Yürütmeyi Durdurdu

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi'nin iptali için açılan davada Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

yapi.com.tr
Danıştay Ulus’ta Yürütmeyi Durdurdu

Cihan'ın haberine göre, Bakanlar Kurulu'nun 2010 yılında aldığı Ulus Tarihi Kent Merkezi'nin yenileme alanı ilan edilmesine yönelik Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte meslek odalarının açtığı davada yürütmenin durdurulması istenmişti. Danıştay 14. Daire isteği reddetmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları Dava Daireleri Genel Kurulu’na itiraz etti. Kurul, yürütmeyi durdurmayı red kararını kaldırdı.

Yanlış hesap Bağdat'tan döner

Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin, önemli bir bölge olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ulus'a yönelik bir yıkımın gündeme getirildiği, yapıların tescillerinin kaldırılmaya cüret ediliği bu günlerde, yeniden bilirkişi raporu alınana kadar yürütmeyi durdurma kararı verilmesi bizim açımızdan sevindirici. Yanlış hesap Bağdat’tan döner" diye konuştu.

Ulus hepimize ait

Karar, Ulus'ta Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile ilgili yeni açacağımız dava açısından önemli bir gelişme diyen Candan, "Bilimsel bilgiden yoksun, kamusal yarar düşünmeden, kültürel ve tarihsel mirasımızın ranta teslim edilmesine ortam sağlamaya çalışanlara geçmiş olsun. Ulus taşıdığı tüm değerlerle hepimize ait. Ranta teslim etmeyeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-ulusta-yurutmeyi-durdurdu_127626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!