Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Ulus'un Yeni İmar Planı'na Dava Açıldı!

Ulus tarihi kent merkezi kentsel sit alanında Büyükşehir Belediye meclisinin onayladığı 1/5000 ölçekli nazım imar planına Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi dava açtı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Ulus gibi önemli bir bölgede uluslararası standartlarda plan yapılmalı” dedi.

yapi.com.tr
Ulus'un Yeni İmar Planı'na Dava Açıldı!

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15.03.2013 tarih ve 490 sayılı kararı ile onaylanan Ulus tarihi kent merkezi kentsel sit alanı 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planına dava açıldı.  Yürütmenin durdurulması talebi ile açılan dava hakkında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi: “Melih Gökçek hatalı planlar ve uygulamalar yaptırıyor. Süreç yargıya taşındığında da sinirleniyor.Gökçek’in plan yapma konusundaki hatalı davranışları yargı kararları ile defalarca tescil edildi. Ulus, Roma dönemi yapıları, Osmanlı dönemi yapıları, erken Cumhuriyet yapıları ve modern mimarlık örnekleri ile Ankara’nın kültürel mirasının kalbidir. Ulus’ta yapılacak her hatanın telafisi yüzyıllarca, giderilemez. Bu derece önemli bir bölgede yapılacak koruma ve kullanma amaçlı planlama çalışmaları dünya çapında kabul görmüş bilimsel yöntemler ve ilkelerle yapılmalı. Gökçek’in günü birlik kararları ile Ulus’ta yapılacak her planlama, tamiri nesillerce onarılamayacak bir zarar yol açar. Ulus Ankara’nın tarihidir. Yapılan plan da Hacıbayram’dan Ankara Kalesi’ne , Ulus merkezine kadar çok geniş bir alanı kapsıyor. Bu alanlarda yeni yapılaşmalara izin verilmesi, kültür varlıklarının yitirilmesine neden olur.”

Ulus ve çevresine yönelik endişelerini dile getiren Candan, “ Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000 ölçekli planı içerisinde yer alan bölgeler, “Kentsel Arkeolojik Sit” niteliği taşımaktadır. Koruma Kurulu planı onaylamadan önce hiçbir tespit ve korunması gereken tarihi yapılara ilişkin envanter çalışması yapmamıştır. Plana dahil edilen Kale’nin  güneydoğusunda, park kararı var. Tarihi dokuda geniş bir açılmaya neden olacak, bu mevcut dokuyu tümüyle ortadan kaldıracak park alanı kararıdır. Birçok yapılaşmayı da beraberinde getirecek plan sadece tarihi koruma bilincinden, gelecek nesillere iz bırakma bilincinden yoksun Melih Gökçek’in kararı olamaz. Melih Gökçek Ankara’ya büyük bir haksızlık yapıyor buna izin vermeyeceğiz. Ulus’un talanına izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulusun-yeni-imar-planina-dava-acildi_119596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!