Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Vasıflı Çelik için 8 Milyon Liralık Yatırım

Demir-çelik sektöründeki gelişmeleri yakından takip eden Sabancı Geri Dönüşüm, yeni bir yatırımı için düğmeye bastı. Şirket, Kahramanmaraş’ta yapacağı 8 milyon liralık yatırımla yılda 50 bin ton çeliği ekonomiye kazandırmayı hedefliyor

yapi.com.tr
Vasıflı Çelik için 8 Milyon Liralık Yatırım

Atık metalleri işleyerek ekonomiye kazandıran Sabancı Geri Dönüşüm Metal Makine Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi, otomotiv ve makine sektöründe kullanılan vasıflı çeliği Kahramanmaraş’ta üretmeye hazırlanıyor. Çalışmaları hakkında bilgi veren şirketin sahibi Hacı Veli Sabancı, “Geri dönüşümle, atık metallerin işlenmesi bizim için eski bir meslek. Dedem de bu konu ile ilgileniyordu. Ben de genel olarak demir çeliğin geri dönüşüm işini gerçekleştiriyorum. Atık metallerin işlenerek ekonomiye tekrar kazandırılmasını sağlıyoruz. Atık olarak çevreyi kirleten hurda atıkların geri dönüşümünü sağlıyoruz” diyor. Sabancı, “Firmamız öncelikli olarak Kahramanmaraş ve çevresindeki atıkları dönüştürüyor” ifadelerini kullanan Sabancı, “Şu an hali hazırda 18 bin ton hurdayı ekonomiye kazandırıyoruz” bilgilerini veriyor.

Katma değerli ürünlere odaklandı

Dünya Gazetesi'nden Muttalip Akkuş'un haberine göre Kahramanmaraş’ta önümüzdeki iki yıl içinde 8 bin liralık bir yatırım planladıklarının altını çizen Sabancı, bu alanda bölgede faaliyet gösteren sayılı firmalar arasında yer aldıklarını vurguluyor. Katma değeri yüksek ürünlere odaklandıklarına dikkat çeken Sabancı, “Vasıflı çelik olarak adlandırılan otomotiv sektöründe kullanılan çelik üretimi için tesis kuracağız. Hurdadan geri dönüşümle vasıflı çelik üreteceğiz. Geri dönüşümde bölgede lisanslı olarak çalışan tek firmayız” diyor. Türkiye’de vasıflı çelik ithalatının yapıldığını aktaran Sabancı, ithalatın önüne geçmek için bu ürüne yöneldiklerini belirtiyor. Sabancı, “Türkiye’nin cari açığını tetikleyen en büyük faktörlerden biri de vasıflı çelik ithalatı. Türkiye’nin ihtiyacı olan vasıflı çeliğin neredeyse hepsi yurtdışından geliyor. Ülkedeki vasıflı çelik üreticilerinin sayısı belli. Ve bu firmaların üretim aralıkları da oldukça sınırlı, tüm bu nedenlerden dolayı da talebin büyük kısmını ithalatla karşılanıyor” açıklamasını yapıyor.

Tesis önümüzdeki yıl tamamlanacak

“Yıllık yaklaşık 5,6 milyon ton yıllık vasıflı çelik ithalatı var” bilgilerini veren Sabancı, “Biz ise yaptığımız yatırımlarla yıllık 5,6 milyon tonluk ithalatın, 50 bin tonunu üreteceğiz. Bu üretimin maddi değeri 300 milyon lira. Toplamda 6 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan tesisimizi de önümüzdeki yılın sonuna doğru tamamlamayı planlıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl ihracata da ağırlık vereceğiz” diyor. Geçen yıl 5 milyon liralık ciro elde ettiklerini aktaran Sabancı, bu yılı ise 6 milyon liralık ciro ile kapatmayı hedeflediklerini söylüyor. Hükümetin geri dönüşüm sektörüne sıcak baktığını belirten Sabancı, mevzuatların ise oldukça ağır olduğunu savunuyor. Mevzuatın sadeleştirilmesi gerektiğini söyleyen Sabancı, Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalamak için müteşebbislerin önünün açılması gerektiğini aktarıyor.

'Yıllık 18 bin ton atığın geri dönüşümünü sağlıyoruz'

Kahramanmaraş ve çevresindeki atıkların geri dönüşümünü sağladıklarını belirten şirketin sahibi Hacı Veli Sabancı, “Yıllık 18 bin ton hurdayı ekonomiye kazandırıyoruz” diyor. Hacı Veli Sabancı, “Tesisimizin ardından ihracata odaklanacağız. Hedef pazarımız ise Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri. Önceliğimiz de İran ve Azerbaycan” açıklamasını yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vasifli-celik-icin-8-milyon-liralik-yatirim_134119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!