Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Vestel’den Televizyona dair 'Bir Takım' Tasarımlar

İstanbul Tasarım Bienali’nin eş sponsorlarından Vestel, Tasarım Bienali ön etkinlikleri kapsamında, ABD’li ünlü tasarımcı Stephen Burks ile endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri için atölye düzenledi. Katılımcılar, “Televizyonun evde bulunduğu yeri şekillendirdiği” gözleminden hareketle TV’yle kurulan ilişkiyi ve TV’yle aynı ortamı paylaşan

yapi.com.tr
Vestel’den Televizyona dair 'Bir Takım' Tasarımlar

İstanbul Tasarım Bienali’nin eş sponsorlarından Vestel, bienalin ön etkinlikleri kapsamında düzenlediği  'Diyalog' temalı atölyede ABD’li ünlü tasarımcı Stephen Burks ile üniversite öğrencilerini bir araya getirdi. Atölyeye, İTÜ, Yeditepe, Kadir Has, Okan, Haliç, Doğuş ve Işık üniversitelerinden endüstri ürünleri tasarımı bölümünde okuyan 17 öğrenci katıldı. 'Televizyonun evde bulunduğu yeri şekillendirdiği' gözleminden yola çıkan katılımcılar, televizyonla kurulan ilişkiyi yeniden yorumlayarak televizyonla aynı ortamı paylaşan mobilyalar üzerinde çalıştılar. Öğrenciler, oyun, atmosfer, iletişim, üretkenlik, boş vakit ve arkadaşlık temalarını kullanarak altı farklı tasarım ortaya koydular.Bugüne kadar Audi, Calvin Klein, Clinique, Estee Lauder, Vitra USA, B&B Italia ve Belvedere Vodka gibi markalar için farklı tasarımlara imza atan Stephen Burks, ilk kez bir tüketici elektroniği markasıyla çalıştığını belirterek, “Çağdaş tasarım anlayışını ve endüstriyel üretimi zanaatkârlıkla yani el emeği üretim tarzıyla bir tutuyorum. Farklı kültürler farklı tasarım anlayışlarını doğurarak bu alanı zenginleştiriyor. Türkiye’nin kültürel özgünlüğü, tüketici elektroniği ürünlerinde farklılık yaratmak için önemli bir potansiyel sunuyor. Vestel de bu potansiyeli çok iyi değerlendiriyor” dedi. Vestel Elektronik Endüstriyel Tasarım Bölümü Müdürü Burak Emre Altınordu ise, “Üniversite öğrencilerinin yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı hedeflediğimiz atölyede elektronik ve mobilya gibi farklı iki disiplini bir araya getirdik; son derece verimli sonuçlar elde ettik” dedi.  Altınordu, “Öğrencilerin atölyeye yaklaşımı ve yürüttükleri çalışmalar mesleğin profesyonellerini aratmayacak düzeydeydi. Katılımcılar, gelecekçi bir yaklaşımla televizyonun standart kutu formundan çıkartıldığı, insanla kurduğu ilişkinin ve diyalogun temel alındığı tasarımlar gerçekleştirdiler. Ortaya konan bu tasarımları farklı mecralarda sergileyeceğiz” diye konuştu.

Atölye çalışmalarının sona erdiği gün,  tüm katılımcıları bir araya getiren sunumda, atölyede ortaya konan tasarımlar izleyicilerle paylaşıldı.

ETİKETLER: firma haberleri
http://www.yapi.com.tr/haberler/vestelden-televizyona-dair-bir-takim-tasarimlar_100380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!