Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yabancı Fonlar Mortgage’ın Çıkmasını Bekliyor

İpotekli konut finansmanı olarak bilinen mortgage (tutsat) yasa tasarısı Meclis komisyonunda bekliyor. SPK Başkanı, tasarıyla getirilen sistemin, ‘ucuz konut, bedava konut dağıtma sistemi olmadığına’ vurgu yaptı.

Zaman Gazetesib>İpotekli konut finansmanı olarak bilinen mortgage (tutsat) yasa tasarısı Meclis komisyonunda bekliyor. SPK Başkanı, tasarıyla getirilen sistemin, ‘ucuz konut, bedava konut dağıtma sistemi olmadığına’ vurgu yaptı.

Piyasadaki dalgalanmalar yüzünden faizlerin artmasıyla mortgage sistemine geçiş için uygun ortam olmadığı dile getiriliyor. Cansızlar’a göre ise mortgage için en önemli şart, istikrarlı ortam. Çünkü sistem ekonomik istikrarla büyüyüp gelişecek. Cansızlar, bankaların verdiği orta ve uzun vadeli kredilerin yurtdışı kaynaklı olduğunu belirterek, mortgage’ın devreye girmesiyle söz konusu fonların Türkiye’ye gelişinin artacağına inandığını ifade etti.

“Yurtdışı fonlarda Türkiye’ye kredi vermek için müthiş bir istek var.” diyen SPK Başkanı, bunun için de ekonomik ve siyasi istikrar ortamının devam etmesi gerektiğini vurguladı. Cansızlar, “İçeride kendimizi düzgün halde, derli toplu tutmamız lazım. Ev sahibi, misafir varken kavga dövüş ederse, adam rahatsız olur, çeker gider. Bunun için de temkinli davranmak lazım.” diye konuştu. “Son dönemde konut kredilerindeki faiz artışı mortgage’ın devreye alınmasına engel değil. Faizler yüzde 3-5 olsa bile bunun maliyetini karşılayacak gelir sahibi her zaman vardır.” diyen Cansızlar, faizlerin yüzde 1’in altına inmesiyle dar ve düşük gelirlilerin sistemden yararlanabileceklerini ifade etti.

SPK Başkanı, düşük gelirlilerin ev sahibi olması için Toplu Konut İdaresi’nin sosyal projelere ağırlık vermesi gerektiğini belirterek, “Kuruluş amacı sosyal konut üretmek olan TOKİ’nin orta ve üst gelir grubuna hitap eden konut yapması yanlıştır.” yorumunu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanci-fonlar-mortgagein-cikmasini-bekliyor_46161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!