Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yangınlar Sürerken Çıkan Kanun Tartışılıyor

Ülkede genelinde şiddetli orman yangınları sürerken, orman arazilerini turizme açan Turizmi Teşvik Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi tepkiyle karşılandı.

yapi.com.tr
Yangınlar Sürerken Çıkan Kanun Tartışılıyor

Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Resmi Gazetede yayımlandığı 28 Haziran günü bir çok turizm kentinde başlayan orman yangınları, bir çok vatandaşta “Bu bir tesadüf mü?” sorusunu akla getirdi.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; sosyal medyada paylaşım yapan birçok siyasetçi, kişi ve demokratik kitle örgütü, yasanın 1. madde d fıkrasında “Kültür Turizm Gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile orman arazileri turizm yatırımcılarına açılabilir. Yeri sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilir.” hükmü ile yangınların çıktığı alanlara dikkat çekildi.

Türkiye Ormancılar Derneği'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Memleket yangın yeriyken Turizm Teşvik Kanunu Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun kıyılar başta olmak üzere ormanlık alanlardaki yapılaşma tasarrufunu Turizm Bakanlığına bırakıyor. Bu acımasız rant anlayışından acilen vazgeçilmelidir.” ifadeleri kullanıldı.

Av. Esra Poyraz 18 Temmuz'da kabul edilen yasanın yangınların başladığı 28 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanmasını “Umarım sadece tesadüftür” sözleriyle paylaşırken, DEVA Partisi Sivas İl Başkanı Serdar İnce, yasanın yayım tarihine dikkat çekerek, “Yayım tarihi 28 Temmuz. Bu ne hız? Daha yangınlar bitmedi. Hepimiz vebaldeyiz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yanginlar-surerken-cikan-kanun-tartisiliyor_186360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!