Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yapı Denetim Yasa Taslağı'na Mimarlar Odası'ndan Videolu Protesto

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, kıyı alanları ile ilgili hükümleri sıkça tartışılan yeni Yapı Denetim Yasa Taslağı'nı video ile prostesto etti.

yapi.com.tr

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, kıyı alanları ile ilgili hükümleri sıkça tartışılan yeni Yapı Denetim Yasa Taslağı'nı video ile prostesto etti.

Video beraberinde yayınlanan metin ise şöyle;

"Taslakta, 3621 sayılı Kıyı Kanununun 5. maddesi 'Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar, kıyı kenar çizgisinden kara yönünde en fazla 10 metrelik mesafede genel olarak deniz seviyesine göre 5 metre yükselen yerlerde veya dar kıyılarda kıyı kenar çizgisine en fazla 20 metre, diğer alanlarda en fazla 50 metre yaklaşabilir' şeklinde düzenlenerek; kıyılarda 10 metreye kadar yapı yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır. Kanununda yapılan bu değişiklikle kıyı talanının önü açılmaya çalışılmaktadır.

Ayrıca kıyı ve sahil şeridinde 11 Temmuz 1992 tarihinden önce inşa edilmiş yapıların korunması ve bunlara yapı ruhsatı verilmesi yönündeki eklemelerle bu tarihten önce yapılan yapılara da af getirilmiş olmaktadır.

Kıyı Kanunu'nun 6. maddesinde yer alan, kıyıları koruyucu ve yapıları yasaklayıcı hükümler değiştirilmekte; kıyının kamu yararına kullanımı ve kıyıyı korumak amacına yönelik yapılabilecek alt yapı ve tesislere 'Ulaşıma yönelik yapı ve tesisler ile park ve açık alan düzenlemeleri, üretim, teşhir, pazarlama, depolama ve yetiştirme tesisleri kamu kurum ve kuruluşlarında işletilen akaryakıt istasyonları ve enerji tesisleri'nin de eklenmesinin öngörüldüğü gözlemlenmektedir. Ayrıca bu değişiklikle kıyıların dokusunu bozan kanal ve göletler yapılabilecektir.

Kıyı Kanunu'nun 7. maddesinde öngörülen değişiklikler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkileri artırılmakta ve 'Kıyı ve dolgu alanları ile sahil şeritlerinde 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun koruma amaçlı imar planlarına ilişkin hükümleri uygulanmaz' ifadesine yer verilerek kıyılar koruma kapsamı dışına çıkarılmaktadır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetim-yasa-taslagina-mimarlar-odasindan-videolu-protesto-_103690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!