Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çatılarınız Depremle Yüzleşmeye Hazır mı?

Türkiye konut stokunun önemli bölümünün çatısının depremle yüzleşmeye hazır olmayan eski usul çatılar olduğuna dikkat çeken Onduline Avrasya Teknik Koordinatörü Atila Gürses, yapının her bir bileşeninin ve hareketli mobilyaların deprem etkisi karşısındaki davranışlarını dikkate alarak gereken tedbirlerin alınması konusunda uyarılarda bulundu.

yapi.com.tr
Çatılarınız Depremle Yüzleşmeye Hazır mı?

Atila Gürses, yıkılıp yeniden yapılan binalarda sorunlar giderilse de, strüktürü sağlam olan binaların da baştan aşağı incelenmesinin gerektiğine dikkat çekti. Binalar sağlam olsa da, ne ile kaplanıldığı bile bilinmeyen çatıların depremden en çok etkilenen bölüm olduğunu söyleyen Gürses, şöyle konuştu:

“Deprem sonucunda oluşan can kayıplarının önemli bir bölümü çöken çatılardan ve çatıdan düşen malzemelerden kaynaklanıyor. Türkiye’deki 20 milyonluk konut stokunun önemli bir bölümünün çatısı depremle yüzleşmeye hazır olmayan, geleneksel uygulama metotları ve malzemelerle yapılmış eski usul çatılar”.

17 Ağustos depreminden sonra pek çok şey değiştiğine dikkat çeken Atila Gürses, “Artık binalara farklı bir gözle bakıyoruz. Binalarda salon salomanje arayışı yerini, strüktüre bıraktı. Ancak bilinçlenmemizin istenen düzeye gelmesi için yapının her bir bileşeninin ve hareketli mobilyaların deprem etkisi karşısındaki davranışlarını dikkate alarak gereken tedbirleri almalıyız” dedi. Gürses, acı kayıplar yaşamamak için depremi bir afet değil gündelik hayatın bir parçası olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catilariniz-depremle-yuzlesmeye-hazir-mi_111580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!