Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yassıada’ya 117 Bin Metrekare Yapı İzni Var

Yassıada için hazırlanan turizm ve kültürel tesis planında, tüm ada tek parsel kabul edilerek emsal değer verildiğinden, adadaki toplam yapılaşma 117 bin metrekareyi bulabilecek.

yapi.com.tr
Yassıada’ya 117 Bin Metrekare Yapı İzni Var

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 17 Haziran’da verdiği izinle hazırlanan yapılaşma planlarına Sivriada da dahil edildi.

Her iki adanın arkeolojik ve doğal sit alanı olduğu geçmişte kurul kararlarınca onaylanmasına karşın turizm tesisi yapılaşma planına götüren süreç şöyle gelişti:

Tamamı 18 hektar

Yassıada’nın yaklaşık yüzölçümünün 18 hektar (180 bin metrekare) olduğu tahmin ediliyor. Anıtlar Yüksek Kurulu 9 Ekim 1976 ve 10 Kasım 1979 tarihlerindeki kararlarıyla adayı korunması gerekli doğal ve tarihi alan ilan etti. 5 Nisan 2006’da 5 No’lu İstanbul bölge kurulu kararı ile sit derecesi bir olarak 61 sayılı kararla tescil edildi.

Koruma kararları

10 Mayıs 2010’da İstanbul 5 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (KTVK) Bölge Kurulu kararı ile ada üzerindeki bazı yapılar için tescil kararı alındı. 28 Mart 2011’de İstanbul 5 numaralı KTVK kararı ile ayrıca ada üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Hazine mülkiyetinde iken 27 Nisan 2011’de ada müze olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Bunun ardından İstanbul 1 numaralı Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’nca “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım” kararı çıkarıldı. İstanbul 5 numaralı KTVK sit kararını 16 Kasım 2012’de kaldırdı. Adalar Belediyesi bu karara itiraz etti.

Sivriada’da aynı süreç

Sivriada da plana alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi. 5 numaralı KTVK 8 Mart 2013’te sit kararını kaldırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 17 Haziran 2013 tarihli oluruyla 5000 ve 1000 ölçekli planlarla turizm ve kültür tesisi alanına alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yassiadaya-117-bin-metrekare-yapi-izni-var_110729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!