Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yenilenebilir Enerji Tesislerinde Kullanılan Yerli Aksam

Yurt içinde imal edildiği belirlenen yerli aksam için lisans sahibi tüzel kişilere uygulanacak yerli katkı ilave fiyatları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 30 iş günü içerisinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na bildirilecek.

yapi.com.tr / AA
Yenilenebilir Enerji Tesislerinde Kullanılan Yerli Aksam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, ''Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üreten Tesislerde Kullanılan Aksamın Yurt İçinde İmalatı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik''i, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin ''tanımlar'' başlıklı 3'üncü maddesinde yer alan ''aksam'' tanımı ''yerli aksam'' olarak değiştirildi. Buna göre yerli aksam, Yönetmeliğin Yurt İçinde İmal Edilen Aksam ve Bütünleştirici Parçalar Listesi'nde açıklanan bütünleştirici parçaların yerli aksam oranları bazında en az yüzde 55'i yurt içi katma değerle üretilen aksam anlamına gelecek.

Yönetmeliğin, ''Yerli Katkı İlave Fiyatının Belirlenmesi'' başlıklı 5'inci maddesinin birinci fıkrasına göre, belgelerle yurt içinde imal edildiği belirlenen yerli aksam için lisans sahibi tüzel kişilere uygulanacak yerli katkı ilave fiyatları Bakanlık tarafından 30 iş günü içerisinde EPDK'ya bildirilecek. Eski düzenlemede söz konusu süre 15 gün olarak belirtilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerji-tesislerinde-kullanilan-yerli-aksam_100900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!