Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yerel Yönetimler Yanlış Ürün Kullanıyor"

Bodrum’dan sonra 2014 yılının ilk haftasında Bolu’da su iletim hattında meydana gelen patlama, bu hatlarda kullanılan boruları tekrardan gündeme taşıdı. Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD), su iletim hatlarında gerek güvenlik gerekse kullanım ömrü açısından tercih edilmesi gereken en uygun boru çeşidinin çelik borular olduğuna dikkat çekti.

yapi.com.tr
"Yerel Yönetimler Yanlış Ürün Kullanıyor"

Yerel yönetimler tarafından su iletim hatlarında ucuz olduğu için tercih edilen borular, hem can hem de mal güvenliğini tehdit ediyor. En son geçtiğimiz Pazar günü Bolu’da içme suyu ana isale hattında meydana gelen patlama, bu tarz projelerde kullanılacak en doğru malzemenin ne olduğu tartışmalarını tekrardan başlattı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD), yerel yönetimlerin su iletim hatlarında kullanılacak malzemeyi seçerken sadece maliyete odaklanmasının birçok sorunu da beraberinde getirdiğini kaydetti. Projelerde kullanılacak boru seçilirken bir yanda işletme güvenliği, diğer yanda ise kullanım ömrü kriterlerinin dikkate alınmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada; özelliklerini 100 yıla kadar koruyabilen çelik boruların su iletim hatları için en güvenli borular olduğu belirtildi.

"Bolu, yanlış malzeme tercihinin neden olabileceği zararların bir örneği"

ÇEBİD Genel Sekreteri Mehmet Zeren, “Bolu içme suyu hattında meydana gelen patlama, yanlış malzeme tercihinin meydana getirebileceği zararların büyüklüğünü gözler önüne serdi.  İki evin maddi zarara uğradığı patlama bir kez daha gösterdi ki, su iletim hatlarında gerek güvenlik gerekse kullanım ömrü açısından en uygun boru çeşidi çelik borulardır. Çelik borular yerine tercih edilen alternatif borular; sık sık afete dönüşen su baskınlarına, tonlarca suyun boş yere akmasına, maddi ve manevi büyük hasarlara yol açıyor. Bugüne kadar Bolu’daki isale hattında 66 defa patlama meydana geldiği  belirtiliyor. Bu rakam projede ne kadar yanlış bir tercih yapıldığını gösteriyor. Daha büyük bir patlama yaşanmadan bu yanlıştan bir an önce dönülüp, su iletim hattının çelik boru ile yeniden yapılması gerekiyor” dedi.

Su iletim hatlarında, yüksek basınca ve darbelere dayanıklılığı ile ön plana çıkan çelik boru kullanımının birçok avantaj sağladığının altını çizen Zeren, şunları söyledi:

"Türk çelik borularının kullanıldığı iletim hatları, korozyona dayanıklı iç ve dış kaplama ve ilaveten yapılan katodik koruma yöntemi sayesinde 100 yıla kadar sorunsuzca işlerliğini sürdürüyor. Çelik borular yeryüzünün en sağlam malzemelerinden biri ve diğer borular gibi parçalanarak su baskınlarına neden olmuyor. Yüksek basınç, ağır işletme koşulları ve dış mekanik etkenlere karşı dayanıklı olan çelik borular ayrıca zemin hareketlerine karşı da direnç gösteriyor. Çelik borular, sahip oldukları tüm bu özellikler sayesinde su iletim hatları için en uygun boru çeşidini oluşturuyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-yonetimler-yanlis-urun-kullaniyor_115634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!