Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Yeşil için Diren’ Diyen Başkan'a İlk Tepki Yeşiller’den!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun EXPO ve maden şirketleri açıklamalarına tepki gösteren Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eşsözcüsü Av. Arif Ali Cangı, “İnciraltı’ndaki bozulmadan AKP kadar CHP’li yerel yönetimler de sorumludur” dedi.

yapi.com.tr
‘Yeşil için Diren’ Diyen Başkan'a İlk Tepki Yeşiller’den!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun İnciraltı EXPO alanı ve maden arama şirketleri ile ilgili yaptığı açıklamaların yankıları sürüyor.

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Balçova’da Ekopazar açılışında konuşan Başkan Kocaoğlu, “Yarımada’da bir tek Çamlı Barajı var. 350 bin kişiye su veriyor. Tam da biçilmiş kaftan. Çamlı Barajı neye feda edildi? Ülkeyi ve kenti kalkındıracak dünyanın en güzel Yarımada’sı bir avuç altına ve siyanüre terk edildi. EXPO’nun yapılacağı yere 400 dönüm alışveriş merkezi ayrılırsa ve 400 dönüm AVM’ye günde 10 binlerce araç girerse, burada sağlık yapılır mı? Burası dünya ölçeğinde sağlık kampüsü olabilir mi? Tıp fakültesi olabilir mi? Karşı çıkmamıza ve anlatmamıza rağmen, şu andaki İnciraltı kent ormanına EXPO binalarını yerleştirip Paris’te sunum yaptılar” açıklaması yapmıştı.

"İsmini niye açıklamıyorsun?"

Kocaoğlu’nun açıklamalarına Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eşsözcüsü Av. Arif Ali Cangı’dan cevap geldi.

İzmir’in tanınmış çevreci avukatlarından biri olan Cangı, “Aziz Kocaoğlu, Efemçukuru Altın Madeni'ni neden adıyla değil de ‘Çamlı'daki maden’ niye anıyor? Böyle olmaz, karşıysan adıyla çağıracaksın. Efemçukuru Altın Madeni, İzmir'in suyu için, yaşamı için bir tehdittir. Bunu açıkça ifade edilmemesi umursamazlıktır. Başkan maden şirketine gerçekten karşıysa eylemlere destek verir. Kocaoğlu'nun daha önce Efemçukuru’ndaki üzüm festivalinde verdiği "altın madenine izin vermeyeceğine dair namus sözünü" de hatırlatmam gerek. Bugün deneme izni mahkemece iptal edilmesine rağmen çalışmasını sürdüren üstelik kapasitesini 3 kat artıran Efemçukuru Altın Madeni'nin yaratacağı her türlü kirlenmeden, doğal yakınmaktan başka bir şey yapmayan yerel yönetimin de sorumluluğu var ” dedi.

"Yerel yönetimin de sorumluluğu var"

Cangı, Kocaoğlu’nun EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı’ndaki yapılaşma iddialarına da değindi. Cangı, “İnciraltı'nın EXPO alanı olmasına merkezi yönetimle birlikte karar vermediniz mi? Bunun böyle olacağını seçimlere 8 ay kala mı fark ettiniz? EXPO bahanesiyle İnciraltı'nda oluşacak her türlü bozulmadan, AKP Hükümeti kadar CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi de sorumludur. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz. Yerel seçimlere 8 ay kaldı, aynılar ile ayrı olanların belli olması lazım” açıklamasını yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-icin-diren-diyen-baskana-ilk-tepki-yesillerden_110940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!