Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yine Atatürk Orman Çiftliği, Yine Kiralama

Metrekaresi yıllık 10 kuruştan ihaleye çıkartılan Atatürk Orman Çiftliği alanları için, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AOÇ alanları üzerinde yapılan pazarlıkları takip edeceklerini yineledi.

yapi.com.tr
Yine Atatürk Orman Çiftliği, Yine Kiralama

1 Eylül'de yayınlanan resmi gazetede Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanlarının Etimesgut Bahçekapı Mahallesi'nde bulunan 3309 ada 9 parsel ve 3301 ada 2 parselinde bulunan toplam 300 bin 492 metrekarelik arazileri açık arttırmayla 17 Eylül 2019 tarihinde kiralamaya çıkartılıyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kiralamaya çıkan 300 bin metrekare tarım arazisine ilişkin şunları söyledi: "Resmi gazetede kiralama ihalesi yayınlanan araziler, daha önce Susuz’daki 657 bin metrekare AOÇ arazisi ile birlikte 24 Nisan 2019 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştı, 6 Mayıs 2019 tarihinde de ihalesi yapılmıştı. Hatta ihaleyi Çatkaya Emlak'ın aldığını duymuş ve bu konuda resmi yazı ile hem AOÇ'den hem de Tarım Orman Bakanlığı'ndan kimlerin kaç liraya aldığına dair bilgi istemiştik. Hatta ihalenin yapılmasından kısa bir süre sonra resmi gazetede AOÇ tarafından Çatkaya Emlak ihale yasaklı ilan edilmişti. Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü bu ihaleye ilişkin, bilgi edinme yazımıza ticari sır gerekçesiyle bilgi vermedi ve bizde yargıya taşımıştık. Şimdi ne oldu da, 6 Mayıs 2019'da ihalesi yapılan AOÇ alanlarının 300 bin metrekaresi yeniden kiralama ihalesine çıkartılıyor? 24 Nisan'da birlikte ihale edilen Susuz'da bulunan Atatürk Orman Çiftliği’nin 657 bin metrekarelik ihalesini kim aldı? Neden ihaleler ayrıldı? Neden ikinci kez ihaleye çıkıyor?"

Atatürk Orman Çiftliği arazileri için araştırma komisyonu kurulmalıdır
"Paha biçilemez ve Atatürk'ün bize şartlı bağışla emanet ettiği AOÇ arazileri umarsızca talan ediliyor. AOÇ'de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! İhaleye fesat karıştırılmış gibi bir durum olabilir, aynı arazi ikinci kez neden ihale ediliyor. Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun şekilde yönetilmeyen Atatürk Orman Çiftliği arazileri için araştırma komisyonu kurulmalıdır. AOÇ müdürü asli görevini yapmıyor ve talana ortak oluyor. Asli görevleri arasında yer alana tarımsal üretimin bir nevi özelleştirilmesi anlamına gelen bu kiralama yöntemi de yeni yapılaşmaların önünü açacak bir süreci tarifliyor. Sayıştay raporlarında AOÇ'nin kiralama sürecinde en çok geçici yapılaşma baskısıyla karşı karşıya kaldığı ve bunun da giderek kalıcı yapılaşmaya dönüştüğü ifadeleri ile ele alındığında, tarımsal üretim kılıfı ile yeni bir talan süreci ile karşı karşıyayız. 1 metrekaresinin yıllık ücreti 10 kuruşa denk gelen bu ihale, bu ülkenin kurucusunun halkına bağışladığı bir alanda incitici ve alaycıdır. Bugüne kadar yaptığı işlerle tartışmalı ve güvensiz bir süreç yaratan Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü derhal istifa etmelidir." diyen Candan, daha önce dile getirdiği "Ankara Büyükşehir Belediyesi kent ve tarım politikasının bir parçası olarak, AOÇ arazilerine sahip çıkarak, kent tarımı yapmalı. Halka ucuz ve sağlıklı gıda teminine öncülük etmelidir" talebini  de yineledi.

Candan Büyükşehir'e AOÇ arazilerine sahip çıkın demişti
Candan daha önceki yaklaşık 1 milyon metrekarelik tarımsal arazi alanının kiralama yöntemi ile ihale edilmesine ilişkin "Ankara Büyükşehir Belediyesi kamucu bir bakış açısı ile AOÇ alanına sahip çıkmalı, ekonomik krizle birlikte sağlıklı gıdaya erişimin zor olduğu şu günlerde, AOÇ'de kentsel tarım ve halk için üretimin Atatürk'ün şartlı bağışına uygun olarak hayata geçirilmesinde öncülük etmelidir. AOÇ arazisinin özelleştirilmesine izin verilmemelidir" demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yine-ataturk-orman-ciftligi-yine-kiralama_174649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!