Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yingli Solar Turizm Sektörünün Enerji Maliyetlerini Düşürüyor

Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş panelleri üreticilerinden biri olan Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, Türkiye’deki turizm sektörünün güneş enerjisini kullanarak enerji maliyetlerini düşürmek için önemli bir imkana sahip olduğuna dikkat çekti.

yapi.com.tr
Yingli Solar Turizm Sektörünün Enerji Maliyetlerini Düşürüyor

Yingli Solar, Türkiye ofisiyle turizm sektöründe önemli projeler hayata geçirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin özellikle turizm tesislerinin bulunduğu güney bölgesinin yüksek güneş enerjisi potansiyeli olduğunu belirten Uğur Kılıç, turizm sektörünün enerji maliyetlerini düşürmek, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için önemli bir imkana sahip olduğunu belirtti.

Otellerin enerji faturası yüzde 40 düşüyor

Uğur Kılıç, otellerin en büyük maliyetleri arasında olan enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisinden faydalanması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye'nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 640 saat (günlük toplam 7,2 saat). Güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kWh/yıl gibi önemli potansiyele sahip. Mart 2012 tarihinde çıkarılan Yenilenebilir Enerji Kanunu ile birlikte kurum ve kişilere kendi elektrik enerjilerini üretmelerine izin vermesi, otellere önemli bir fırsat sunmaktadır. Oteller, güneş enerjisini kullanarak elektrik faturalarını yüzde 30 - 40 oranında düşürebileceklerdir. Yingli Solar, turizm sektöründe gerçekleştirdiği küresel projelerle önemli bir deneyime sahip. Çin’in Hebey Eyaleti’nin Boading kentindeki Power Valley Jinjiang Uluslararası Otel’i projesini hayata geçirerek; dünyada bir ilke imza attı. Yingli Solar Türkiye olarak, ülkemizde bu alanda önemli projeleri hayata geçirmek üzere çalışmalara hız verdik”.

Yatırım 5 yılda geri dönüyor

Kılıç, güneş enerjisi yatırımlarının ortalama olarak 5 veya 6 yıl içerisinde geri döndüğünü belirterek, “Güneş enerjisinden elektrik üreten solar panellerin ömrünün ortalama 45 yıl ve bakım maliyetlerinin çok düşük olduğu göz önüne alındığında, çok faydalı bir yatırım olduğu anlaşılmaktadır” dedi.  

Yeşil Yıldız’lı otellerin sayısı artmalı

Uğur Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2008 yılında çevreye duyarlı konaklama tesislerine vermeye başladığı 'Yeşil Yıldız' unvanını alan otel sayısının 4 yılda sadece 25 otel ulaşmasının endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Turizm sektöründe faaliyet gösteren otellerin denizlerin temizliğini simgeleyen Beyaz Bayrak almak için gösterdikleri ilgi ve önemi Yeşil Yıldız unvanına sahip olmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğine ve Yeşil Yıldız alan otellerin sayısının hızla artması gerektiğine inanıyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yingli-solar-turizm-sektorunun-enerji-maliyetlerini-dusuruyor_102262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!