Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zorlu Korumak İçin Aldığı Gökdeleni Yıkıyor!

Türkiye'nin ilk gökdeleni olduğu için koruma altına alınan İstanbul Zincirlikuyu'daki Karayolları binası yıkılıyor.

yapi.com.tr
Zorlu Korumak İçin Aldığı Gökdeleni Yıkıyor!

Zorlu Grubu'nun 2009'da gerçekleştirilen ihaleyle 55 milyon liraya satın aldığı binanın yıkılmasına karar verildi. Konuyla ilgili bilgi aldığımız grup şirketi Zorlu Gayrimenkul, koruma altındaki Karayolları binasının aslına uygun olarak yeniden inşa edileceğini açıkladı. Şirketten verilen bilgiye göre, restorasyonda dış cephesi soyulan, taşıyıcı sistem ve temelinde incelemeler yapılan binanın 6306 Sayılı Kanun kapsamındaki Deprem Performansı Değerlendirme raporunda yapısal olarak risk taşıdığı tespit edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı İstanbul III Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne sunulan rapor doğrultusunda, Kurul, tescilli kültür varlığının değerlerini koruması koşuluyla yıkılıp yeniden yapılmasına karar verdi. Habertürk’ün haberine göre Zorlu Gayrimenkul, deprem ile ilgili testlerin daha önce Karayolları tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi sahibi olunmadığını iletti.

15 katlı bina ofis olacak

2007'de düzenlenen ihalede arazinin 96.5 dönümlük kısmını 800 milyon dolara satın alan ve Zorlu Center projesini geliştiren Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, 2009'da Karayolları binasını da aldıktan sonra gerekli izni almaları halinde 15 dönümlük inşaat alanında benzerini tekrar yapacaklarını söylemişti.

Zorlu, bina karşılığında Karayolları'na Hasdal'da yeni bir yer de yaptıklarını ifade ederek, şirket merkezini Zincirlikuyu'daki yeni binaya taşıyabileceklerini belirtmişti. Zorlu Gayrimenkul, yeni binanın aslına uygun olarak 15 katlı ve 7 bin metrekare olacağını, ofis şeklinde kullanılacağını, ancak şirket merkezi olması konusunda kesin karar verilmediğini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-korumak-icin-aldigi-gokdeleni-yikiyor-_108698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!