Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

En Yüksek Gökdelenin Laneti!

Çin’de geçen ay temeli atılan ve tamamlanmasıyla dünyanın en yüksek binası olacak Sky City, dünyada daha önce benzer binaların yapılmasını takip eden ekonomik krizleri akıllara getirdi.

yapi.com.tr
En Yüksek Gökdelenin Laneti!

CNN'in haberine göre, Gökdelenler üzerine yeni bir çalışma yapan araştırmacılar, Çin’de inşa edilecek olan dünyanın en yüksek gökdeleni Sky City’nin ülkede krizin habercisi olduğu öngörüsünde bulundu. “Son 150 yılda inşa edilen dünyanın en yüksek binalarıyla ekonomik yavaşlama ve kriz arasında açık bir bağlantı var” diyen “Gökdelen Endeksi” projesinin fikir babası Andrew Lawrence, Çin’de bu durumun değişmesi için bir sebep olmadığını söyledi. “1929 yılında Chrysler Binası New York’ta inşa edildiğinde dünyanın en yüksek binası olmuştu. Beş gün sonra borsa çöktü ve sonrasında Büyük Buhran dönemine girildi” diyen Lawrance, benzer bir ilişkinin Malezya’nın Petronas Kuleleri, Dubai’nin Burç Halife ve Tayvan’ın Taipei 101 örneklerinde de görüldüğünü belirtti.

Emlak balonunu gösteriyor

Amerikalı ekonomist, emlak fiyatlarındaki yükselişin yatırımcıları “gereğinden büyük maceralara” sürüklediğini, bu sebeple alınan yüksek kredilerin yatırımcıya zarar verdiğini söyledi. Ödenemeyen kredilerin bankalar tarafından mülklere el konulup satışa çıkarılmasına, bunun da arz fazlası oluşmasına sebep olduğunu ifade eden Lawrence, “Arz fazla olduğu zaman emlak fiyatları düşmek zorunda kalıyor, bu da yapılan yatırımların elde kalmasına sebep oluyor. Emlak piyasasının ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğu düşünülürse, büyük gökdelenleri takip eden krizler anlam kazanacaktır. Büyük gökdelenler emlak balonunu işaret ediyor” dedi. 20 temmuzda Çin’in Changsha kentinde temeli atılan 838 metrelik Sky City, 2014 yılında tamamlanacak ve dünyanın şu anki en yüksek binası Burç Halife’yi 10 metre ile geride bırakacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-yuksek-gokdelenin-laneti_111390.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!