Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

Gökdelen için Yol Kapanacak!

İzmir'de Zorlu Holding'in gökdelen yapımına olanak veren Alsancak-Kahramanlar Nazım İmar Planı'yla yıllardır kullanılan 1351 sokağın 85 metresinin kapatılacağı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Gökdelen için Yol Kapanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İzmir Mavişehir'de imar planı değişikliğiyle 2043 Sokak'ı parsele katması ve TOKI'nin bu alanı satışıyla ilgili tartışmalar sürerken, benzer bir durum daha ortaya çıktı. DHA'nın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen ve meslek odalarının itiraza hazırlandığı Alsancak-Kahramanlar Nazım İmar Planı'yla 1351 Sokak'ın 85 metresinin Zorlu Holding'in gökdelen inşa edeceği alan için kapatılacağı anlaşıldı. İtiraz edilecek Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, 1/500 ölçekli planla ilgili itiraz konularının arasında kapatılacak yolun da yer aldığını açıkladı. Topal, sokağın bir ölümünün iptal edilmesiyle, yolun kesintisizliğinin engellendiğini belirterek, Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik'te imar planında devamlılığı olan bir yolun daratılamayacağı, kapatılamayacağı, çıkmaz sokak isdah edilemeyeceğine dair açık hükümler olduğunu belirtti.

"Kamu yararına aykırı"

Plan değişikliği ve planların genellikle kamu yararına yapılan işlemler olduğuna dile getiren Topal, "Bir yolun bir imar parseline dahil edilmesinin kamu yararıyla hiçbir ilişkisi olmadığı gibi aksine planlamanın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Planlar herhangi bir parseli değil, bütünü gözeterek düzenlenirler. Bu plan, kamu yararına planlama ilkelerine açıkça aykırıdır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokdelen-icin-yol-kapanacak_110932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!