Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Soluksuz Bırakılıyor!

İstanbul’un örnek konut bölgesi olarak gösterilen Levent’te yeşil alanlar ve sosyal donatı alanları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planları ile tek tek yapılaşmaya açılıyor.

yapi.com.tr
İstanbul Soluksuz Bırakılıyor!

Cumhuriyet Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre, Çağdaş Levent Derneği Başkan Yardımcısı Zehra Eliçin, konut bölgeleri içinde kalan yeşil alanlara ticari fonksiyonlar getirilmesini eleştirerek “Afet zamanı mahallenin toplanacağı bu alanlar betonlaşacak, soluk alacak yer kalmayacak” dedi.

1950’li yıllarda planlanan Levent, yıllardır etrafında yükselen devasa gökdelenler arasında bir vaha gibi varlığını devam ettiriyor. 1980’li yıllardan itibaren semtteki yeşil alanların bir kısmı Emlak Bankası tarafından satışa çıkarılarak özel mülkiyete geçti. Ancak imar planlarında “yeşil alan” olarak işaretlendiği için herhangi bir inşaat yapılmadı. Zaman zaman bölgeyi imara açmak için yapılan girişimler de semt sakinlerinin tepkileri sonucu engellendi.

Ancak son 2 yılda durum değişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı parsel bazında düzenlemeler yaparak yeşil alanları imara açmaya başladı. 2012 yılının sonunda Etiler Polis Meslek Yüksekokulu ile bu parselin kuzeyindeki tescil harici alan “ticaret ve hizmet alanı” ve “park alanı” olarak düzenlendi. İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olarak gösterilen alanda emsal 2.5 olarak belirlendi, yani parsele 100 bin metrekarelik inşaat hakkı tanındı. Yükseklik sınırlaması da getirilmedi. Yeni imar planına göre buraya alışveriş merkezi, restoran, otel yapılabilecek.

Semt sakinleri tedirgin

Levent Mahallesi’ndeki 32 pafta, 1067 ada, 672 sayılı parsel; 25 Mart 2013’te askıya çıkan 1/5000 ve 1/1000’lik imar planı ile “turizm tesis alanı ve park alanı”na alındı. 1 Nisan 2013 tarihinde de hemen yeni bir plan daha askıya çıktı. Rumelihisarı Mahallesi’nde 6. Gazeteciler Sitesi’nin yeşil alan olarak kullandığı ortak alan “özel eğitim tesisi” olarak değiştirildi. 24 Haziran’da da 4. Gazeteciler Sitesi’nin sosyal donatı alanı ile yeşil alanı içine alan parsele 6 kata kadar otel yapmanın önünü açan plan askıya çıktı. Planlar askıdayken gereken itirazlar da yapıldı.

Çağdaş Levent Derneği Başkan Yardımcısı Zehra Eliçin, Ankara’nın bu itirazlarına kulak verip vermeyeceği konusunda ciddi şüpheleri olduğunu belirtti. Konut bölgeleri içine ticari fonksiyon verilmesinin getireceği olumsuzluklara ve hak ihlallerine dikkat çeken Eliçin, “Bakanlığın yaptığı plan değişiklikleri halkı tedirgin ediyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-soluksuz-birakiliyor_111651.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!