Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak' Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Genç mimar, iç mimar ve tasarımcıların Türk doğal taşlarına yönelik farkındalıklarının artırılması ve yaratıcılıkla yeniden değerlendirilen doğal taşlardan sürdürülebilir ürünler tasarlanmasını hedefleyen 'Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak' isimli tasarım yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Yarışma Sonuçları

'Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak' Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu 'Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak' Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu


Mevlevi kültürü, doğal taş ve su SEBLEVİ’de birleşti

SEBLEVİ, Türkiye’nin yüzyıllardır ayrılmaz bir parçası haline gelmiş olan Mevlevi kültürünün ve Türk doğal taşının bir arada kullanılarak yorumlandığı bir sebil tasarımı… Tasarım, Mevlana ve Mevlevi anlayışının benimsediği ve tavsiye ettiği yardımlaşma öğesini prensip edinerek yapıldı. SEBLEVİ, peyzaj öğesi olarak kullanılabilen, su içilebilen ve aynı zamanda kullanılan suyun arıtılarak tasarımın alt kısmında sokak hayvanlarına içme suyu olarak dönüştürülmesini sağlayan bir tasarım. SEBLEVİ’nin musluk ve hayvanlara suyun aktığı ark kısımlarında da mermer kullanıldı. Mermerin su ile buluşması estetik bir görüntü sunmakla birlikte içilen suyun doğallığına vurgu yapıyor ve kaynaktan geliyormuş hissinin uyanmasına olanak sağlıyor.

PLAQUEPLAQUEMermerin ışık oyunları PLAQUE’de sahne alıyor

PLAQUE masa lambası olarak tasarlandı. Klasik masa lambası soyutlanarak mermer levhalara aktarıldı. İç ve dış arasında kontrast oluşturuldu. PLAQUE, ışığı masaya yönlendirirken aynı zamanda diğer yönlerde de hoş bir ışık süzülmesi sağlıyor.

Granit bank AQUADOT suyun verdiği dinginlikle huzur veriyor

AQUADOT, günümüz sosyal yaşam alanlarında konuşlanarak, hem insanlara dinlenecek alan sağlıyor hem de suyun verdiği dinginlikle huzurlu zaman geçirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Granit kemerin üzerinden iki yana akan su, eski su kemerlerine bir gönderme olduğu kadar doğanın şekillendirici gücünün bir sembolü de oluyor. Su sistemi döngüsel olarak çalışarak sürekli bir su akışı sağlıyor. Alttaki gidere ulaşan su, buradan tekrar üstte saksı görevi gören alana iletilip su jetleriyle tekrar akıyor. İşlenmiş granit blokların oluşturduğu kemer, alttan neonlarla aydınlatılarak gece de hoş bir görünüm sunuyor. Bankın orta bölümünde yer alan saksı ise hem taşı yeşil renklerle süslüyor hem de ortadan akan suyun yaşam vericiliğine bir örnek sunuyor.

VESUVIOVESUVIOVolkanın ağzındaki lavlar gibi bir aydınlatma için VESUVIO

VESUVIO ise bir aydınlatma sistemi… Tasarımın iki yanında traşlanmış oyuklardan aydınlatmanın çerçeveleri dışarı ışık hüzmeleri verecek şekilde yerleştirildi. Bu sayede hem dış mekanlar için bir aydınlatma alternatifi oluşturuldu hem de dağın içinden gelen magma enerjisine atıfta bulunuldu. Zeminden tepeye doğru giden ve koyu granitten ilerleyen ışık, bir volkanın ağzındaki lavları hissettirmeyi amaçladı. Bu aydınlatma sisteminin boyutları sayesinde insanlar çevresinde zaman geçirebiliyor, VESUVIO’yu ayrıca geçici bir masa alanı olarak kullanabiliyor ve gecenin tadını çıkarabiliyorlar.

Atık mermer dış cephelere hareket katıyor

Mansiyon ödülü olan bir başka eser ise binaların dış cephe kaplamasında kullanılabilecek türden... Atık mermer çubuklardan elde edilen parçalar birbirine zıt şekilde bir araya getirilerek bir yüzey oluşturuyor. Amaç kullanılmayan küçük parçaları cephe kabuğu oluşturmada değerlendirmek ve yüzeye hareketlilik kazandırmak…

Satın alma ve sosyal medya ödülleri

Yarışmada; MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü’nden İhsan Emre Turhan, MSGSÜ Endüstriyel Ürün Tasarımı Bölümü’nden Büşra Mehlike Kurt, Sencer Özdemir ve Fulya Certer’den oluşan ekip, MSGSÜ Endüstriyel Ürün Tasarımı Bölümü’nden Orçun Erdem ve Talip Şişman ile MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü’nden Seza Avara’dan oluşan ekip, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü’nden Esin Ekincioğlu ve MSGSÜ Seramik ve Cam Tasarımı bölümü öğrencilerinden Yahya Kemal Suyabakan ve Ümran Açıkgöz’ün oluşturduğu ekip satın alma ödülüne hak kazandı.

Ayrıca “Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar” projesinin Facebook sayfasında en çok oy alan Coşku Çinkılıç ve Semra Refkaeva Shukrieva iPad 2 kazandılar. 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dogal-tas-kullaniminda-ezberleri-bozmak-yarismasinda-oduller-sahiplerini-buldu_100497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!