Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankapark’a Ateşle Yaklaşmayın Uyarısı

Ankapark ihalelerini yakından takip eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankapark’taki eğlence ve gokart çadırı kaplamaları ile maskotlarda, poliüretan dolgu malzemesiyle yapılan 0,5 mm’lik ve 1 mm kalındığındaki polyester ve strafor (yanıcı madde) kullanıldığını bildirdi.

yapi.com.tr
 Ankapark’a Ateşle Yaklaşmayın Uyarısı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında yangın çıkan ve elektrik akmasında sorunlar yaşanan Ankapark’a ilişkin dosya açıkladı.

Ankapark ihalelerini yakından takip ettiklerini anımsatan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ arazisine Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ihlal edilerek mahkeme kararlarına uyulmadan, hepimizin bu kente ödediği vergiler israf edilerek yapılan hukuksuz bir israf park olan Ankapark’ı, kaçak saray nasıl yakından takip ettiysek öyle takip edeceğiz.Defterleri bu kez israf park için açıyoruz. Kaçak Saray’ın her bir maliyetini nasıl öğrendiyseniz Ankapark’taki süreci de öyle öğreneceksiniz. Yetkilileri de bu konuda sürekli göreve davet edeceğiz, hukuksal süreçlerle birlikte kamuoyuna teşhir edilmesine devam edeceğiz” diye konuştu.

 Ankapark’ta afete davetiye çıkarılıyor

Geçtiğimiz haftalarda Ankapark’ta Gökçek’in Roller Coster’da asılı kalmasına ve Ankapark’ta yaşanan yangınlara dikkat çeken Candan, şunları kaydetti:

“Biz Ankapark’ın yapıldığı AOÇ arazisi, zemini çok yumuşak ve burası bir tarım tarım arazisi olduğunu, buraya bu kadar yatırımın yapılmasının çok  büyük bir israf olduğunu bilimsel olarak da mahkemelere sunmuştuk. Bu konuda davalar kazanmış meslek odalarından birisiyiz. Ama bilimle değil de fantezileriyle hareket eden bir belediye başkanının Ankapark’ta asılı kalması içler acısı bir durum. Geçtiğimiz günlerde elektrik aksamından kaynaklı olduğunu söyledikleri bir yangın yaşandı. Bu olayların arka planını kent izleme merkezi uzmanlarımızla araştırdık. Bize gelen bilgiler göre bu tür yangınların tesadüf olmadığını ve bu tür büyük yangınların olabileceğinin ipuçlarını gördük. Ankapark  büyük yangın yeri olma potansiyeli taşıyor. Ankapark uygulamaları,  teknik aksamıyla ve kullanılan malzemelerle birlikte potansiyel bir yangın yeri olma özelliği taşıyor. Ankapark’taki eğlence ve gokart çadırı kaplamaları ile maskotlarda poliüretan dolgu malzemesiyle yapılan 0,5 mm’lik ve 1 mm kalındığındaki polyester ve strafor kullanmış durumda. Model ve kalıp olarak strafor ve poliüretan kullanılan tüm materyaller tehlikelidir. Çünkü bu materyaller yanıcıdır. Bütün bu oyuncakları ve bütün bu kaplamaları bilimsel ve teknik esaslara uygun bir şekilde yapmaz iseniz teknik olarak bir afete davetiye çıkarırsanız. Gökçek çıkıp bunları tek tek açıklayacak. Bilirkişileri davet edecek teknik inceleme yaptırtacak ve bütün o malzemelerin yangına dayanaklı olup olmadığının açıklamasını yapacak. Bizim aldığımız bilgiler tüm bunların teknik şartnameye uygun yapılmadığıdır. Uygulamanın büyük bölümünün teknik şartnameye uymadığına ilişkin iddianın da araştırılıp gerçeğin gün yüzüne çıkarılmasını istiyoruz.”

2 milyon liralık kedili havuz

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu üç milimlik polyester kabuk haline getirilip kalıplara dökülüyor.  Yanan bu malzeme yangında daha uzun sürede alev alabilmesi için 3 mm’lik kullanılmalı.  Ancak Ankapark’ta  0,5  ve 1 mm’lik malzeme kullanılmış. Çocukların gezeceği yerlerde ve oyuncaklarda tüm bu yanıcı madde kullanılmış. Teknik şartnameye uygun olmadığını bize gelen bilgiyle öğrendik. Bu konuda kamuoyu aydınlatılmalı yıllardır paramız Ankapark fantezisine heba ediliyor. Ankapark’ta 2 hafta içinde bir asılı kalma, iki yangın birde çok büyük bir yangın yeri olmaya neden olacak bir uygulamalar bütünü söz konusu. Fantezi Ankara’yı yakmaktı. Ankapark çok büyük bir yangın yeri olma özelliği taşıyor. Öte yandan işçilerin çalışma koşullarına da dikkat çekerek iş güvenliği açısından da Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı da görev davet ediyoruz. 27-28  metre yükseklikte iş güvenliği önlemleri alınmadan işçiler çalışıyor. Ankapark  zaten ölü yatırım, israf bir yatırım, bir de tekrar tekrar katlayarak bakımı için para ödenen bir süreçle karşı karşıyayız. Öte yandan bize aktarılan bilgiye göre polyester imalatı olduğunu bildiğimiz havuzun maliyetinin 2 milyon TL olduğunu öğrendik. Bu rakam bin 335 işçinin maaşına bedel. Belki de bir çakmakla yanacak malzeme, bir izmaritle bir anda yangın yerine çevrilecek malzeme kullanılıyor. Gökçek kedili havuzun maliyetini açıklasın” 

Candan, Ankapark’ın Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ile emanet edilen AOÇ’de inşa edilmesine ilişkin mücadele devam ederken, kamu kaynaklarının nasıl çarçur edildiğinin hesabını sormanın boyunlarının borcu olduğunu da sözlerine ekledi.

Gökçek hesap verecek

Daha sonra kullanılan yapı malzemelerinin nasıl yanıcı olduğunu da uygulamalı olarak gösteren Candan, “Bizler var olduğumuz sürece ve mesleğe dair aldığımız bilgiyi toplum yararına kullanmak için anlatmaya devam edeceğiz.  Başkent’te Ankapark’ta en ufak tutuşmayla birlikte yangına dönüşebilecek  bir süreçle karşı karşıya. Gökçek bunun tek tek şartnameye uygun olduğunu belgeleriyle raporlarıyla  anlatmalı. Biz Büyükşehir Belediyesi’ne Ankara Ticaret Odası’na ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmi yazılarla durumu bildirdik.  Bu kapsamda bütün yetkilileri göreve davet ediyoruz. Gökçek, çocukları davet ettiği bu yerin nasıl malzemelerle yapıldığını çıkıp açıklamalı. Öte yandan 1,5 milyara mal olduğunu ihalelerden tespit ettiğimiz Ankapark’ın, kesin hesaplarını bedellerini Büyükşehir’den istemiştik. Büyükşehir ‘Hesabı Sayıştay’a veririm’ diyerek bize yanıt vermedi.  Hatta  Büyükşehir Belediyesi’ne yazdığımız resmi yazılarda, bilgi edinme kanuna göre istediğimiz bilgileri vermediği için yargıya taşıdık. Yargı vereceksiniz dedi. Bilgi vermeyerek kanuna aykırı işlem içerisinde Gökçek, bu bilgiyi topluma ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne verecek.  Gökçek çocukların canına kast eden malzemeyi kullanıp kullanmadığını teknik şartnameye uygun olup olmadığının açıklamasını belgeleri ile halka açıklayacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-ankaparka-atesle-yaklasmayin-uyarisi-_159220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!