Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Ankapark Batık Bir Projedir"

TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası ile İnşaat Mühendisleri Odası Ankapark ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.Meslek odaları “Gökçek vatandaşın aklıyla dalga geçiyor, Ankara’ya gelen turist sayısı 500 bin, 500 binin 10 milyonunu Ankapark’a bekliyor” dedi.

yapi.com.tr
"Ankapark Batık Bir Projedir"

Meslek odalarının gerçekleştirdiği sunumda Ankapark’ın geçmişi ile şimdiki durumu gösterildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Ankapark’ta açılan davada iki kez yürütmeyi durdurma aldık. Meclis gündeminde tekrar “yenileme alanı”ndan “yenileme” kısmı çıkartılarak Büyükşehir Belediye meclisi planı tekrar meclisten geçirdi. Kazanılmış hukuk davasını yasadışı yaklaşımla tekrar hayata geçirmeye çalışıyor. Melih Gökçek hukuka hülle yaparak inşaatı yapmaya devam etmek istiyor. Meslek Odalarını hedef göstererek açıklamalar yapıyor. Mutlak tarım arazisi olan AOÇ'nin seçimi doğru değil. AOÇ’nin şartlı bağış ilkeleri ihlal ediliyor. Buradaki parkla yerel yönetici de kaçak pozisyonunda kalıyor. Buradaki park kaçak saraydan sonra kaçak parktır, yeni karara da dava açacağız.” dedi.

“Ankapark batık bir projedir, kaçaktır”

Candan şöyle devam etti: “ Atatürk Orman Çiftliği’nin kendi bütünselliği içerisinde tarım alanı olarak korunması gerekiyor. Bilirkişi raporları rekreasyon niteliğiyle bütünleştirilmeli ve alanda yenileme olacaksa kentsel niteliğe dönüşmüş parçaların yeniden tarıma ve doğa niteliğine kavuşması yönünde bir yenileme olmalı diyor. Bilirkişi raporu ayrıca,  üst ölçekli planlarda konut ticaret amaçlı yapılaşma yapılamayacağını belirtiyor. Ankapark ticaret amaçlıdır. Paris’teki Disneyland yüksek turizme rağmen zarar ediyor. Ankapark’ın zarar edeceği de çok açık. 827 milyon da harcansa Ankapark, bataklığa yatırılmış, batık bir projedir, kaçaktır.  2 milyon 780 bin metrekarelik bir alan düzenlemesinden bahsediliyor. 6500 araçlık otopark yapılması öngörülüyor. Otopark yapılmasıyla sert zemin oluşması nedeniyle olumsuz bir mikro klima etkisi ile karşılaşacağız. Kaçak saray ve Ankapark ile yapılaşmanın arkası AOÇ’de gelecek. Ankapark’a 827 milyon harcayan Gökçek; Gökkuşağı ve samanyolu ve Demir Kafes projelerindeki gibi Ankapark da Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü’nün başına batık bir alan olarak kalacak. Bu kadar parayı boşa harcamanın hesabını verecekler. Ankaparkın giriş ücreti bir işçinin iki günlük ücretidir, 4 kişilik bir aile bir işçinin 1 haftalık maliyetine buraya giriş yapabilecektir".

"Kapılar kaç turist tarafından ziyaret edildi"

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim şunları söyledi: “Ankapark tamamlanmadı , saatler ve kapılar yapıldı. Kapılar kaç turist tarafından ziyarete edildi açıklasın. Bu vatandaşın aklıyla düpedüz dalga geçmektir.  Hiçbir turist saçma sapan bir kapıyı gezmesini beklemiyoruz. Ve bu projeye kendi açıklamasıyla 36 milyon TL harcadı. Sokağa çıkın sorun vatandaş saatlerine bile bakmıyor. “Belediye’nin 800 milyon parası boşa mı gitsin” diyorlar, “ biz de diyoruz ki vatandaşın 800 milyon parası boşa gitmesin yıllardır bu mücadeleyi veriyoruz, yer seçimi yanlış diyoruz. Bunun sorumlusu biz değiliz. Gökçek Ankapark’ın büyük hayali olduğunu söylüyor, Gökçek’in Büyük hayalleri ni  daha önce de deneyimledik Gökkuşağı gibi. Gökkuşağı yıllarca boş kaldı şu anda halk ekmek bürosu olarak çalışıyor.”

Sevim, “Ankara’nın ciddi bir ulaşım problemi var. Belediye’nin öncelikli görevi metro yapmak değildir, diyor, metroyu devrediyor. Doğalgaz satmak değil diyor, Başkent gazı özelleştiriyor. Belediyenin öncelikli görevi otobüs işletmek değildir, Keşke Tabip Odası, çocukluğunda muhtemel bir travma yaşamış olup olmadığını açıklasa.  800 milyon lira Batıkent metrosunun maliyetidir, Ankaray’ın maliyetidir. Şu anda Ankapark’a yatırılan para ile Ankara’nın ulaşımında ciddi bir yatırım yapılabilirdi. Ankapark plan değişkliğine dava açacağız ve bu davayı da kaybedecek çünkü hukuksuz bir işlem yapıyor.” şeklinde konuştu.

“Melih Gökçek hukuk tanımaz”

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, “Kentin bütününe baktığımızda açık ve yeşil alan sisteminin bir parçası AOÇ’dir. AOÇ şu anda çoğu değerini kaybetti. Yeşil alanların rantsal alanlar haline dönüştürülmesinden rahatsızız. Ankapark’ta hiçbir kamu yararı yok. Melih Gökçek’in hukuk tanımazlığı söz konusu. Hukuksuzluğun yeni bir süreci” dedi.

“Gökçek’in yeşile allerjisi var “

Ziraat Mühendisleri Odası Özden Güngör, “ Melih Gökçek’in yeşile alerjisi olduğunu düşünüyoruz. Yeşili yok etmek için elinden geleni yapıyor. Tarım alanlarının ranta, meraların betonlaşmaya, derelerin heslere dönüşmesine karşı hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

“Ankapark’ta huzur olmayacak”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, “ Bir yandan kamu spotu yayınlayıp bir yandan tarım alanlarını ranta açmak hükümetin ilkeleri arasında yer alıyor olsa gerek. İnsanlara eğlence ortamı yaratıyorum derken diğer yandan trafik ve kirlilikle baş başa kalacak kentliler. Ankapark’ta huzur olmayacak. Bölgede trafik yükü ile birlikte hava kirliliği yükü atacak. 50 bin insan günde girecekse 10 bin araç gelecektir.” dedi.

“Tuz Kokmuştur”

İnşaat Mühendisleri Odası Sekreter Yardımcısı Erdal Tülek ise “Tuz kokmuştur, köprülü kavşakların sularla dolduğu bir başkentte yaşıyoruz. Hukuku dolanarak yapılan bu kavşaklar içinde dalgıçlar gezdi. Ankapark neye dönüşecek bekleyip göreceğiz. Gökçek’in icraatlarının kaderi budur. Ankapark çevresinde hobi bahçeleri yapılmıştı hiç mezbelelik değildi.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankapark-batik-bir-projedir_127948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!