Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

187 Hektarlık Sur Dönüşümü

Diyarabakır’da Suriçi başta olmak üzere hayata geçirilecek kentsel dönüşümün detayları netleşmeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Diyarbakır’la ilgili kentsel dönüşüm raporuna göre 187 hektarlık tarihi Suriçi’nde betonarme yapıların oranı yüzde 5’in altında kalıyor.

yapi.com.tr
187 Hektarlık Sur Dönüşümü

Bakanlığın yaptığı çalışmalar kapsamında operasyonların sürdüğü 187 hektarlık Sur’daki 15 mahallede 71 bin nüfus yaşadığı tespit edildi. Kentsel dönüşümün yapılacağı Sur’da 141 anıtsal kültür varlığı, 342 sivil mimarlık örneği yapı ve 97 adet kamu binası olduğu belirlendi. 9 bin 246 adet yapının bulunduğu Sur’daki binaların 2 bin 856 adedi tek katlı, 4 bin 894 adedi 2 katlı 658 adedi 3 katlı ve 838 adedininin de 4 kat ve üstünde olduğu tespit edildi. Bakanlığın raporuna göre alanda betonarme yapı sayısı ise yüzde 5’in altında kaldı. Yapılan çalışmalarla alan içinde ruhsatlı, ruhsatsız, tescilli anıtsal kültür varlığı, tescilli sivil mimarlık örneği ve tescilli olmayan geleneksel yapılar olmak üzere 5 farklı yapı grubu olduğu belirlendi.

2 ve 3 kat olacak

6306 Sayılı Kanun kapsamında Suriçi’nde bugüne kadar 85 bağımsız bölüm kamulaştırıldı, 20 bağımsız bölüm için acele kamulaştırma kararı alındı. Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, 53 yer uzlaşma yoluyla kamulaştırılırken, 11 yapı için yıkım kararı verildi. Kaçak yapıların yıkılmasının ardından Suriçi’nde ağırlıkla 2 katlı yapılar inşa edilecek. Suriçi’nin kuzey ve doğusundaki Dağkapı, Tekkapı, Çiftkapı, Urfakapı tarafında ise ağırlıklı olarak 3 katlı binalar yapılacak. Yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında tarihi eserlerin restore edilmesi planlanırken, az da olsa bazı mahallelerde tek katlı binalar yapılacak. Çalışmalarda Sur’daki ana ulaşım aksları üzerinde 2,3,4 katlı ticaret merkezlerinin diğer bölgelerde ise konut ve sosyalm tesisler yapılması amaçlanıyor.

2012’de riskli alan oldu

Suriçi Bölgesi ile Tarihi Sur Koruma Bandını kapsayan yaklaşık 187 hektarlık alan, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkıdaki Kanun kapsamında 2012 yılında riskli alan ilan edildi. Sur’daki mevcut yapı stokunun kamulaştırılıp yıkılarak yenilenmesine yönelik esasların tanımlandığı “Master Plan Uygulama Rehberi” projesine esas çalışmalar da tamamlandı. Suriçi Bölgesi Camiikebir Mahallesi, Ulucami etrafında bulunan yapıların kamulaştırılması ve bu bölgenin riskli yapılardan temizlenmesi işlemine devam ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/187-hektarlik-sur-donusumu_142421.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!