Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2000 Yıl Öncesinin Zekasıyla Bugünün Teknolojisi Bergama'da Buluştu

'Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor' projesini hayata geçiren Bilkom, 3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojileri kullanarak Türkiye’de ve dünyada ilk kez Bergama antik şehrini 3 boyutlu gezinmeye açtı. Bergama Belediyesi'nin de desteklediği proje, alanda yapıların orijinal halini 360 derece sanal olarak deneyimleme olanağı sunuyor.

yapi.com.tr
2000 Yıl Öncesinin Zekasıyla Bugünün Teknolojisi Bergama'da Buluştu

Apple, Adobe, Graphisoft gibi alanında lider markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan Bilkom, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle ülkemizdeki tarihi dijital platformlarda ayağa kaldırıyor. Bilkom’un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent’in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit kullanılarak, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması, Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal halini  360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunuyor. Bergama ile başlayan projenin bir sonraki etabı, yerel belediyelerden ve üniversitelerden gelecek talepler üzerine şekillenecek.

“Proje sayesinde, misyonumuzu ve vizyonumuzu pekiştirmiş olduk”

09 Temmuz Salı günü Bergama'da gerçekleştirilen 'Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor' tanıtım toplantısında konuşan Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık; projenin, teknolojiye inananları tarihi değerleri yaşatmak isteyenlerle buluşturduğunu söyledi. "Bugün, yapılmamış, denenmemiş bir fikri, 12 değerli gencimizle gerçek kılmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Dijital yaşamın çocukları sayesinde çok önemli bir tarih kentimiz, mimari yapılarıyla ayağa kalkıyor" diyen Varlık; gençlerin, teknolojiyi kullanarak dünyaya örnek teşkil eden bir çalışmaya imza attıklarına işaret etti. Teknolojinin bir amaç değil, araç olduğuna inanan ve iş ortaklarına, markalarına, müşterilerine değer yaratma hedefini taşıyan bir platform olduklarına dikkat çeken Varlık, "Bilkom olarak, kurumsal sosyal sorumluluk projemiz sayesinde misyonumuzu ve vizyonumuzu pekiştirmiş olduk" şeklinde konuştu. Varlık, projenin, her karışı tarihle dolu Türkiye için yalnızca bir başlangıç olduğunu kaydederek, farklı belediyelerden şimdiden talep almaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

ProjeProje ekibi bir aradaVarlık'tan sonra söz alan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de 'özel bir kent, bir hazine ve miras' olarak tanımladığı UNESCO Dünya Miras Listesi adayı Bergama'nın bu mirası sonraki kuşaklara aktarmak için önemli sorumlulukları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. "Bugün, bu anlamda önümüzde yeni bir kanal açılıyor" diye konuşan Gönenç, "Bir anlamda bir tarih sıçraması yapıyoruz; 2000 yıl öncesinin zekasının yaratılarıyla bugünün teknolojisini buluşturuyoruz. Onların arasında bir köprü kuruyoruz" dedi.

Yağmur Yetim: Yeter ki bize imkan, fırsat, teknoloji verin

Bergama’yı teknoloji ile canlandıran proje grubunun öğrenci temsilcisi Yağmur Yetim, Türk gençlerinin ve tüm öğrenci arkadaşlarının dünyada birçok ilke imza atabilecek nitelikte zekaya, yeteneğe ve azme sahip olduğuna inandığını belirterek, “Yeter ki bize imkan verin, fırsat verin, teknoloji verin” açıklamasını yaptı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/2000-yil-oncesinin-zekasiyla-bugunun-teknolojisi-bergamada-bulustu_110674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!