Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“2014 Yılında 400 Bin Konutu Yıkmayı Hedefliyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TRT Haber'e konuk oldu. Bayraktar katıldığı programda, çarpık mekanların iyileştirilmesi, süreçte yapılacak uygulamalar ve öncelikler, temiz çevre için yapılan dev yatırımları anlattı.

yapi.com.tr
“2014 Yılında 400 Bin Konutu Yıkmayı Hedefliyoruz”

TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken'in sorularını cevaplayan Erdoğan Bayraktar, riskli binaların hangi şehir veya bölgede olursa olsun, kademeli olarak yıkılacağını söyledi.

Bayraktar yıkım için vatandaşların rızasının aranacağını, bina sakinlerinin kendi aralarında anlaşmaları gerektiğini anlattı. Bayraktar, "Diyelim anlaşma sağlayamadılar. 3/2 anlaştı nitelikli çoğunlukla yıkacağız. 5 kişi istiyor 5'i istemiyor o zaman kamulaştırma yapacağız. 18 ay kira yardımı yapacağız. Aldığı kredinin faizinin yarısını biz veriyoruz müteahhite verirse yarısını o verecek. 600 lira yardım ile 18 aylık 10 bin 800 lira yardım yapar. Etiler'de de, Ulusta da Eyüp'te de yapacağız" diye konuştu.

2-B'de süre uzatımı yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2-B'de süre uzatımı olmayacağını söyledi. Bayraktar, “2-B'de süre, bundan sonra uzamayacak. Yeni bir düzenleme de yok. Bu konuda esas yetkili Maliye Bakanlığı” dedi.

Bayraktar, "Kentsel dönüşüm için sosyolog alacak mısınız?" sorusunu şöyle cevapladı: “Tabii ki biraz aldık daha da alacağız. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında eleman istihdam etme hakkımız var. Toplamda 380 kişi alacağız. Maaşları yüksek. 70 kişi. Mezun olduğu üniversitede ilk 5’e girenlerden ve 5 yıl tecrübesi olacak. Bu kapsamda 1500 kişi müracaat etti. Ama şartları taşıyıp taşımadıklarını bilmiyorum. Maaşları yüksek. 5 bin liraya kadar çıkıyor. Sözleşmeli olarak istihdam edilecekler.”

Maket üzerinden ev satışı

Bayraktar belirli şartlar dahilinde maket üzerinden satışa karşı olmadığını dile getirdi ve “Maketten satış devam etmeli, destekliyoruz. Vatandaşı da korumak zorundayız. Maketten satıyorsan bankadan teminat mektubu ver. Sattığını, aldığını cebine atma, inşaatı yaptıkça bankadan para iste. Sistem böyle olmalı, ben böyle düşünüyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2014-yilinda-400-bin-konutu-yikmayi-hedefliyoruz_104157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!