Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüme Devlet Şefkati

Sincan'da Osmanlı Mahallesi Doğankent Yapı Kooperatifi'ndeki 5 blok, taşıdığı yüksek risk nedeniyle kentsel dönüşüm kapsamında törenle yıkıldı. Dönüşümü devlet şefkatiyle, insanları kucaklayarak yapmak istediklerini ifade eden Bakan Bayraktar, vatandaşlardan da devlete yardım etmelerini istedi.

yapi.com.tr
  • Kentsel Dönüşüme Devlet Şefkati
  • Kentsel Dönüşüme Devlet Şefkati
  • Kentsel Dönüşüme Devlet Şefkati
  • Kentsel Dönüşüme Devlet Şefkati

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ülkede yaklaşık 20 milyon konut stokundan 15 milyonunun deprem fay hattı üzerinde bulunduğunu, bunlardan 6,5 milyonunun da mutlaka yenilenmesi gerektiğini vurguladı. AK Parti'nin iktidarda olduğu 10 yılda, devlet eliyle 500 bin konut yaptıklarını, özel sektörün de 4,5 milyon konut inşa ettiğini anlatan Bakan Bayraktar, bunların mühendislik hizmeti almış konutlar olduğunu dile getirdi.

Bu sürecin Türkiye'ye büyük tecrübe kazandırdığını ifade eden Bakan Bayraktar, ''İnşaat sektörü gelişti. Şimdi tüm dünyaya müteahhit ihraç ediyoruz; tüm dünyada müteahhitlik ihaleleri alıyoruz. Fakat Türkiye'deki bu konut stokumuzun mutlaka yenilenmesi lazım'' diye konuştu. Bakan Bayraktar, dönüşümün sosyal devlet ciddiyetiyle yürütülmesi için yasada valilere önemli yetki ve sorumluluk verdiklerine de işaret etti.

TOKİ, 10 yılda 250 noktada dönüşüm yaptı

Türkiye'de TOKİ eliyle 10 yılda 250 noktada dönüşüm yaptıklarını belirten Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:

''Bu yasa önemli. Kentsel dönüşüm kanunu, seferberlik ruhu taşıyor. Vatandaş eksenli bir yasa. Burada diyoruz ki her şeyden öncelikli benim vatandaşımın canıdır. Bu yasa insanlarımızın hayat hakkını korumaya yönelik bir yasadır. Bu yasayla vatandaşlarımıza diyoruz ki riskli evlerinizi siz tespit ettirin. Siz bakın eviniz sağlam mı sakat mı. Biz 200'e yakın firmayı, kuruluşu lisanslandırdık. Gelip bunlar teknik detaylarına bakacak, 'Bu bina sakattır' diyecek. Ondan sonra insanlarımız kendi evlerini kendileri yıkacak. Biz Bakanlık olarak, devlet olarak yardım edeceğiz. Evlerini boşaltan vatandaşlara yasanın öngördüğü kira yardımını yapacağız.''

Bu işe önce gönüllülerden, siyaset ayrımı yapmadan başarılı, vatandaşı ikna eden belediyelerden başlayacaklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, ''Vatandaşımıza diyoruz ki açıkgözlere, oyun bozanlara fırsat vermeyin. İnsanların canını kollamaya yönelik bu yasayı istismar ederek birtakım menfaatler devşirmeye çalışanlara pirim vermeyin'' diye konuştu.

Vatandaşlar da devlete yardımcı olsun

Dönüşümü devlet şefkatiyle, insanları kucaklayarak yapmak istediklerini ifade eden Bakan Bayraktar, vatandaşlardan da devlete yardım etmelerini istedi. Bakan Bayraktar, Sincan'da da riskli binaların tasfiyesi ve yerine yeni binaların yapılmasının çok güzel bir adım olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Vatandaşımız müteahhidi kendisi bulacak. Biz de kendisine yardımcı olacağız. Müteahhit bulmakta zorluk çekerse kendisine 100 tane müteahhit listesi veririz. Onların içinden bulur, verir. Teknik şartnamede belediyelerimiz yardımcı olacak. Ev yaparken kira yardımı ya da faiz desteği alabilecek. Hem kira yardımı hem faiz desteği yok. Faizler şu anda aşağı yukarı yüzde 8. Yarısını biz vereceğiz. Yarısını da müteahhit verirse, sıfır faizle kredi alma imkanı doğacak. Ondan sonra da devlet olarak ne kadar imkan bulursak, gönüllülük içinde riskli evini yenilemek isteyen vatandaşımıza sonuna kadar yardımcı olacağız.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusume-devlet-sefkati_103592.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!