Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm İçin İş Bankası'yla Protokol İmzalandı

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: ''Kentsel dönüşüm kapsamında İş Bankası'ndan kullanılacak konut kredilerine Bakanlık fon desteği haricinde 10 yıllık vadede aylık yüzde 0,45-0,50 bandında faiz oranı uygulanabilecek"

yapi.com.tr / AA
Kentsel Dönüşüm İçin İş Bankası'yla Protokol İmzalandı

Türkiye İş Bankası, kentsel dönüşüm kapsamında kullandırılacak konut ve güçlendirme kredilerinde yıllık yüzde 4, işyeri kredilerinde yüzde 3 faiz indirimi ile vatandaşların ihtiyaç duyacakları finansman desteğini sağlamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayan ilk banka oldu.

Türkiye İş Bankası tarafından kentsel dönüşüm kapsamında kullandırılacak kredilerde faiz desteğini içeren protokol, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tarafından imzalandı. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, imza töreninde yaptığı konuşmada, güvenli yapılara kavuşmak için riskli yapılarını yenilemek isteyen vatandaşların ihtiyaç duyacakları finansmanı sağlamaktan ve Bakanlık ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Yürürlüğe giren 6306 sayılı kanunla Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında vatandaşların güvenli yapılarda hayatlarını sürdürmelerinin esas alındığını belirten Bali, ''Bu dönüşüm sürecinde de kanun ile belirlenmiş riskli yapıların sahiplerine ek külfet getirmemek için pek çok kolaylık ve destek sağlanmaktadır. İş Bankası olarak öncelikli hedefimiz toplumun menfaatlerini gözetmek ve ülkeye hizmet etmektir'' dedi.

Kentsel dönüşüm alanında kredi desteği alınabilmesi için Bakanlık ile anlaşma imzalayan ilk banka olduklarını kaydeden Bali, kentsel dönüşümde Bakanlığın çok meşakkatli bir çalışma yürüttüğünü, bu projeye destek vermenin her birey ve kurumun görevi olduğunu söyledi.

5 Ekim 2012 tarihinde başta İstanbul olmak üzere 33 ilde kentsel dönüşüm için ilk adımların atıldığını ve riskli yapıların yıkımına başlandığını hatırlatan Bali, ''Zorlu bir süreç sonucunda bu aşamaya getirilmiş çalışmalara gerekli desteği sağlayabilmek adına Bankamız, gerek Bakanlık, gerek belediyeler, gerekse dönüşümü gerçekleştirecek müteahhit firmalarla çok önceden temas kurarak, riskli yapı sahiplerinin ihtiyacı olan finansmanı en uygun koşullarda sunacak ve gerekli yapım garantisini sağlayacak bir kredilendirme modeli oluşturmuştur. Bu modeli oluştururken de uzun yıllar boyunca edindiğimiz bankacılık bilgi birikimimiz de kullanılmıştır'' şeklinde konuştu.

10 yıllık vadede aylık yüzde 0,45-0,50 faiz oranı
     
Söz konusu kredilendirme modeliyle riskli yapı sahiplerine, yapılarının inşa sürecinin tamamlanması aşamasına kadar uzun vadeli ve mevcut kredi koşullarından daha ucuz finansman imkanı sağlanacağını belirten Bali, kentsel dönüşüm kapsamında bankalarca 31 Aralık 2013 tarihine kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık yüzde 4, işyeri kredilerinde yüzde 3 faiz desteği uygulanacağını kaydetti.

Bali, ''İmzalanan protokol sonrasında, kentsel dönüşüm kapsamında İş Bankası'ndan kullanılacak konut kredilerine Bakanlık fon desteği haricinde 10 yıllık vadede aylık yüzde 0,45-0,50 bandında faiz oranı uygulanabilecek'' dedi.

Bakanlık tarafından sağlanacak faiz desteğinin yanı sıra hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemeleri nedeniyle kredi bedellerinin peyderpey müteahhitlere kullandırılacağını aktaran Bali, kullanımı bekleyen kredi bedelleri nedeniyle oluşacak getirinin de riskli yapı sahiplerine verilecek kredilerin faiz oranlarına indirim olarak yansıtılabileceğini ifade etti.

Bali, ''Bu ürünle konut kredilerinde 120, işyeri kredilerinde 84 aya kadar vade, inşaat maliyetinin tamamı kadar bir limit kullanma imkanı ve vergi ve fondan muaf olarak kredi kullandırılabileceğiz. Ayrıca Kentsel Dönüşüm projelerini desteklemek amacıyla yurt dışından daha düşük maliyetli kaynak temini konusunda da belirli bir aşamaya gelindi'' diye konuştu.

Törene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve sektör temsilcileri katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-icin-is-bankasiyla-protokol-imzalandi_103998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!