Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2014’te Beklenti daha Zayıf Büyüme, daha Düşük Cari Açık

Deloitte Türkiye tarafından hazırlanan 'Ekonomik Görünüm: Neredeyiz? Nereye Gidiyoruz?' raporuna göre, dünya ekonomisi bu yılı yüzde 3 civarında bir büyüme ile kapatacak. Türkiye ise yıl sonunda büyüme hedefine yaklaşsa da, 2014 yılındaki büyümesi potansiyele göre zayıf olacak.

yapi.com.tr
2014’te Beklenti daha Zayıf Büyüme, daha Düşük Cari Açık

Deloitte Türkiye Ekonomi Danışmanı Dr. Murat Üçer tarafından hazırlanan 'Ekonomik Görünüm: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz?' raporu; soru ve cevaplarla Türkiye ekonomisini, küresel ortamı, büyümeyi, ABD’nin faiz politikasını ve önümüzdeki dönemde küresel ve yerel gündemi nelerin meşgul edeceğini değerlendiriliyor.

Rapor hakkında açıklamalarda bulunan Deloitte Türkiye CEO’su Hüseyin Gürer, ABD’de yaşanan son gelişmeler ışığında son haftalarda FED parasal genişleme ile ilgili söylemini bariz bir şekilde yumuşatmış olsa da, gelişmekte olan piyasa ekonomileri üzerindeki baskının henüz hafiflemediğini belirtti. Gürer, “Son yıllarda çok iyi bir büyüme performansı gösteren bu ülkelerin, bu performansın tekrarı için, yeniden yapısal reformlara ağırlık vermesi gerekiyor. Türkiye ise dış finansman ihtiyacının görece yüksekliği sebebiyle bu dalgadan sert bir şekilde etkilendi. Önümüzdeki dönemde ekonominin tekrar arz tarafına yoğunlaşmasını bekliyoruz” dedi.  


Dünya ekonomisinde büyüme bu yıl da %3 civarında

Raporda, en son tahminlere göre dünya ekonomisindeki büyümenin geçen sene ile aynı seviyelerde (yüzde 3) olacağı belirtilirken, büyüme dinamiklerinin değiştiğinin altı çiziliyor. ABD ekonomisinin görünümünde hafif bir bozulma olsa da büyüme beklentisini yüzde 1,5 - 2 civarı ile koruduğu belirtilen ve bu oranın önümüzdeki yıl yüzde 3’e çıkması öngörülen raporda, Avrupa Bölgesi’nde yaşanan olumlu kıpırdanmalarla ikinci çeyrekte Euro Bölgesi’nin (EB) çok az da olsa büyüdüğü ve teknik olarak resesyondan çıktığı vurgulanıyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelerin sistematik bir kriz yaşama olasılıklarının düşük olduğunun altı çizilen rapora göre, son yıllarda gündemden düşmeyen Çin’de ise önümüzdeki dönemde kaçınılmaz olarak büyümede bir yavaşlama olacağı ifade ediliyor.

Türkiye’de büyüme hızlansa da dengeli değil

Raporda, Türkiye ekonomisindeki büyümenin hızlandığı ancak talebin kompozisyonuna bakıldığında, çok dengeli ve/veya tatmin edici bir görüntü olmadığı vurgulanıyor. Yılın ikinci çeyreğinde ekonomide özel tüketim ve kamu harcamaları ağırlıklı iç talebin ve stok artışlarının büyümeye katkı sağladığı belirtilen rapora göre, dış talepte negatif etki ve özel yatırımdaki zayıf seyir göz önüne alındığında, büyümenin kompozisyonu henüz ideal bir görüntü vermiyor. Raporda yılsonuna gelindiğinde; son dönemde faizlerde yaşanan artışlar, önemli bir güven göstergesi olan TL’nin henüz tam istikrara kavuşmamış olması, piyasalarda devam eden oynaklık ve Suriye gibi bölgesel etkenler nedeniyle büyümenin tekrar bir miktar zayıflamaya başlamasının sürpriz olmayacağı vurgulanıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/2014te-beklenti-daha-zayif-buyume-daha-dusuk-cari-acik_113273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!