Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

50 Yılda 10 Milyar Dolar Enerji Tasarrufu

Türk Ytong Sanayi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, "Biz Ytong olarak 50 yılda 10 milyar dolar enerji tasarufu yaptık ve bunun devamlılığını sağlayacağız" dedi.

yapı.com.tr

Türk Ytong Sanayi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, 38. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Genel Müdürü Tolga Türkanık'ın sürdürülebilirlik ve güvenli yapılar üzerine sorularını yanıtladı.

Sürdürülebilirliğin çok önemli bir kavram olduğuna değinen Öztoprak, "Türkiye bir deprem ülkesi. Yeterli mühendislik hizmeti almamış 20 milyon konut stoğumuz var. Yüzölçümünün yüzde 92'si ve nüfusunun yüzde 95'i deprem bölgesi üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla yapılarımızın depreme dayanıklı olması çok önemli" dedi. Bir başka önemli noktanın ise ısı yalıtımı olduğunu dile getiren Öztoprak, "Geçtiğimiz yıl 54,9 milyar dolar enerji ithal ettik çünkü yapıların yüzde 85'i ısı yalıtımı açısından yetersiz. Bu nedenle sürdürülebilirlik konusu, deprem, ısı yalıtımı ve çevre açısından ele alınmalı" diye konuştu.


Kentsel dönüşümün bu anlamda bir fırsat olduğunu belirten Öztoprak, şunları söyledi: "Binalar yenilenirken çevre kriteri göz önünde tutulmalı ve sürdürülebilir binalar inşa edilmeli. Yeşil bina bu kapsamda değerlendirilmeli ama aynız zamanda yeşil bina için yeşil malzemelere ihtiyacımız var. Biz Ytong olarak, 2010'da çevresel ürün deklarasyonunu yayınladık ve bir ürünün yaşam döngüsü analizi yapılarak çevresel etkileri ortaya kondu. Yani hammaddenin, çıkarımı, üretimi, kullanımı ve geri dönüşümünün tamamını analiz ettik. Ayrıca bizim duvar bloklarımızın ısı yalıtım performansı yüzde 15 arttırıldı. Bu konuda yılın cephe bileşeni ödülünü aldık. Biz Ytong olarak 50 yılda 10 milyar dolar enerji tasarufu yaptık ve bunun devamlılığını sağlayacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/50-yilda-10-milyar-dolar-enerji-tasarrufu_133831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!