Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ABD, Anti-Damping Davasını Kazandı

Amerikalı çelik üreticileri Türkiye ve beş ülkeye karşı anti-damping davasını kazandı.

yapi.com.tr
ABD, Anti-Damping Davasını Kazandı

Reuters'in haberine göre, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Türkiye dahil altı ülkeden yapılan çelik boru ithalatına anti-damping vergisi getirilmesine, Filipinler ile Tayland'ın ise bu uygulamadan muaf tutulmasına karar verdi.

Komisyonun Cuma günü açıklanan kararına göre Türkiye, Hindistan, Güney Kore, Tayvan, Ukrayna ve Vietnam'dan ithal edilen çelik ürünlerine gümrük vergisi uygulanması gerekiyor. Amerikalı üreticilerin ilk şikayetlerinde listeye dahil ettikleri Suudi Arabistan'ın listeden çıkarıldığı bildirildi.

Komisyonun kararı üzerine ticaret bakanlığı yuvarlak çelik boru ürünlerinde gümrük vergisini azami yüzde 118'e kadar yükseltme yetkisini kullanabilecek.

Bu kararın yerli üreticilere avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

Amerikalı çelik şirketleri petrol ve doğalgaz sektöründe kullanılan çelik borularda ithalatın çok yükselmesi üzerine 2013 yılında şikayette bulunmuşlardı.

ABD'de son dönemde kaya gazı sondaj çalışmalarının çok hızlanması üzerine, yabancı çelik üreticileri de bu pazardan yararlanma yoluna gitmişlerdi.

Bir sektör kuruluşu olan American Iron and Steel Institute verilerine göre geçen yıl ABD'ye ithal edilen petrol ve sondaj boruları (OCTG) Amerikan pazarının üçte ikisi kadar.

Amerikalı çelik üreticileri ithal edilen çeliğin ihracatçı ülkelerde devlet sübvansiyonlarıyla üretildiğini ve bu nedenle haksız rekabet yarattığını iddia ederek, zarara uğradıklarını ve işçi çıkarmak zorunda kaldıklarını iddia ediyorlar.

Yabancı üreticiler ise ABD çelik sanayiini tehdit edecek büyüklükte üretimleri olmadığını, ABD'deki fiyat düşüşünün nedeninin Amerikan şirketlerinin aşırı üretimi olduğunu savunuyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abd-anti-damping-davasini-kazandi_123993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!