Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

ABD Türkiye'den Gelen Çeliğe Vergi Getirdi

ABD damping iddiası üzerine Türk ve Meksika şirketlerinden nervürlü çelik ithaline vergi getirdi. İçdaş Çelik ve Ulaşım Sanayii'nin ürünleri yüzde 2.64 vergiye tabi olacak.

yapi.com.tr
ABD Türkiye'den Gelen Çeliğe Vergi Getirdi

Reuters'in haberine göre, ABD Ticaret Bakanlığı, yerli çelik üreticilerinin yabancı  rakiplerinin damping yaptığı şikayeti üzerine, Türkiye ve Meksika'dan ithal edilen yüzlerce milyon dolar değerindeki nervürlü çelik ithaline dün vergi getirdi.

Bakanlık, kesin kararın verileceği 2 Temmuz öncesinde aldığı geçici kararla Türkiye'den yapılan ithalata yüzde 2.6'ya kadar damping vergisi, Meksika şirketlerine ise yüzde 66.7'ye kadar varan oranlarda vergi getirdi.

Amerikalı çelik şirketleri iki ülke şirketlerinin ürünlerini haksız rekabet doğuracak kadar düşük fiyatlarla sattıklarından şikayetçi olmuştu.

İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayii A.Ş.'nin ürünleri gelecek haftadan itibaren yüzde 2.64 vergiye tabi olacak. Diğer ithalat için ise vergi, 90 gün geriye dönük olarak ocak ayı sonundan itibaren alınacak.

Ancak Türk şirketi Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. bu vergiden muaf tutuldu.

Söz konusu şikayet geçen yıl Amerikan şirketleri Nucor Corp, Commercial Metals Co ve diğer bazı üreticiler tarafından yapılmıştı.

Bakanlık ile ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun birlikteyürüttükleri soruşturma sonunda, ithalat dolayısıyla yerel firmaların zarar gördüğü yolunda inandırıcı belirtilerin var olduğuna karar verildi.

Ticaret bakanlğı 2013 yılında Türkiye'den ithal edilen beton güçlendirici çelik çubukların değerinin 381.3 milyon dolar  olduğunu bildirdi. Meksika'dan yapılan benzer ithalatın değeri ise 182.1 milyon dolar.

ABD'li çelik üreticileri Türkiye'den ithal edilen nervürlü çelik çubukların devlet sübvaniyonunda yararlandığı iddiasıyla daha önce ayrı bir şikayette bulunmuşlardı. Ancak ABD ticaret  bakanlığı bu şikayeti haklı bulmayarak 20 Şubat'ta reddetti.

ETİKETLER: ABD çelik
http://www.yapi.com.tr/haberler/abd-turkiyeden-gelen-celige-vergi-getirdi_119626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!