Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Sektörü En Çok İnşaat Demiri İhraç Etti

Çelik mamulleri ihracatı 2014'ün ilk iki ayında miktar bazında 3,07 milyon tona, değerde ise 2,3 milyar dolara ulaştı. Sektörün şubat ayı ihracatında başı inşaat demiri çekti.

yapi.com.tr
Çelik Sektörü En Çok İnşaat Demiri İhraç Etti

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik mamulleri ihracatı yılın ilk iki ayında miktar bazında 3,07 milyon tona, değerde ise 2,3 milyar dolara ulaştı. ANKA'nın haberine göre, şubat ayının dikkat çeken ürünü, ulaştığı ihracat rakamı ile inşaat demiri oldu. İnşaat demiri ihracatı bir önceki yılın ilk iki aylık dönemine oranla miktarda yüzde 10.2, değerde ise yüzde 8.3 oranında arttı. Miktar olarak yüzde 371 oranındaki en çok ihracat artışı ise Fas’a gerçekleşti.

Geçen yıla göre yüzde 2.7 azalış görüldü

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2014 yılı ilk iki ay verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.7 azalış ile 2,3 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 4 düşüş ile 3,07 milyon ton olarak gerçekleşti. Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin toplam çelik ihracatı; miktar bazında 3,2 milyon ton; değer bazında ise 2,6 milyar dolara ulaştı.

En fazla ihracat Irak'a yapıldı

Çelik sektörünün 2014 yılının ilk iki ayında en çok ihracat yaptığı üç ülke ise sırasıyla Irak, ABD ve Fas oldu. Ayrıca Fas yüzde 371 oranında miktar artışı ile dikkat çekti. Bu dönemde yüzde 10,2 oranında artışla 1 milyon 370 bin tona ulaşan inşaat demiri ihracatı ürün grubunda ilk sırayı alırken; bu ürünü 305 bin tonla profil, 303 bin tonla boru ve 248 bin tonla yassı sıcak izledi.

"Düşüşlere neden olan sorunları ortadan kaldırmak için çalışıyoruz"

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2014 yılı Şubat ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında, miktarda yüzde 0,9 düşüş ile 1,6 milyon ton, değerde yüzde 2,2 azalış ile 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci yılın ilk iki ayında miktarda ve değerde düşüşler yaşadıklarını vurgulayarak, “Bu düşüşlere neden olan sorunları ortadan kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Demir ve Alaşımsız Çelikten Filmaşin ve Çubuklar’ ithalatı telafi edici vergi soruşturmasında ön karar devlet desteği almadığımız yönünde alındı. Muhtemel risklere karşı önlem oluşturulmuş durumdadır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-sektoru-en-cok-insaat-demiri-ihrac-etti_117753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!