Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ham Çelikle Üretim Azaldı, İthalat Arttı

Geçen yıl ham çelik üretimi 35 milyon tonun altında kaldı. Sektörde üretim azalırken, ithalatta ise dikkat çekici artış yaşandı.

yapi.com.tr
Ham Çelikle Üretim Azaldı, İthalat Arttı

Dünya Gazetesi'nden Özüm Örs'ün haberine göre, Türkiye’nin 2013 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.4’lük düşüşle, 34.65 milyon tonluk ham çelik üretimi gerçekleştirildi.Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nden (TÇÜD) yapılan açıklamada,  çelik ihracatının 19 milyon ton seviyesinde kaldığı, ithalatın ise 14.8 milyon ton seviyesinde gerçekleştiği bildirildi. İhracatın ithalatı karşılama oranının ise bu dönemde 30 puanlık düşüşle yüzde 123 seviyesine gerilediğine dikkat çekildi.

Aralık'ta Türkiye’de ham çelik üretiminin yüzde 5.2 azaldığı ve 2.89 milyon ton olarak gerçekleştiği belirten TÇÜD, 2013 'ün tamamında Türkiye’nin gerçekleştirdiği ham çelik üretiminin, bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.4’lük düşüşle 34.65 milyon ton seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi. Bu düşüşte, hammadde-nihai mamul fiyatları arasındaki farkın kapanması sonrasında özellikle ark ocaklı kuruluşların rekabet güçlerinin gerilemesinin ve İsdemir grevi, enerji kesintileri ve küresel piyasalardaki daralmanın da etkisinin de bulunduğu ifade edildi. Dünya Çelik Derneği (worldsteel) verilerine göre; 2013 yılında gelişmiş ekonomilerde yaşanan krize rağmen, Çin’in etkisiyle küresel ham çelik üretiminin bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.6 artışla 1.61 milyar tona ulaştığı bildirildi. Üretimdeki azalmaya rağmen Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yerini koruduğu ve Çin, Japonya, ABD, Hindistan, Rusya, Güney Kore ve Almanya’nın arkasından dünyanın sekizinci büyük üreticisi olduğu ifade edildi.

14.8 milyon tonluk ithalat

2013'te, çelik dış ticaret dengesinin ithalat lehine geliştiği vurgulanırken, “2012'de yüzde 153 olan çelik sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2013'te 30 puan düşüşle yüzde 123 seviyesine geriledi. Türkiye’nin 2013'te gerçekleştirdiği çelik ithalatı, önceki yıla kıyasla miktar bakımından yüzde 25.4 artışla 14.85 milyon tona, değer bakımından yüzde 14.1 artışla 12.81 milyar dolara ulaştı” denildi.

İhracat 19 milyon tonda kaldı

İhracatın ise, 2013'te önceki yıla kıyasla miktar bakımından yüzde 6.3 düşüşle 19 milyon tona gerilediği, değer bakımından ise yüzde 7.9 düşüşle 15.78 milyar dolar seviyesinde kaldığına dikkat çekildi. “2012 yılında 845 dolar olan ton başına ortalama ihracat değeri, geçtiğimiz yıl 831 dolar/tona geriledi” denildi.

Ham çelik üretimindeki düşüşe paralel olarak, 2013'te Türkiye’nin hurda ithalatının da gerilediği kaydedilirken, “Geçen yıl Türkiye’nin toplam hurda ithalatı 2012’ye kıyasla miktar bakımından yüzde 12 düşüşle 19.72 milyon tona, değer bakımından da yüzde 20 düşüşle 7.51 milyar dolara geriledi” denildi. İthalattaki keskin azalmaya rağmen, çelik sektörünün yurtiçinden hurda tedarikinin önemli miktarda artış gösterdiği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ham-celikle-uretim-azaldi-ithalat-artti_117030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!