Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bozcaada'da Yapılaşmaya Karşı İmza Kampanyası

Bozcaada’da kıyıları ve bağları yapılaşmaya açacak olan 1/25000'lik Çevre Düzeni Planı'nın durdurulması için change.org’da imza kampanyası başlatıldı.

yapi.com.tr
1 Bozcaada'da Yapılaşmaya Karşı İmza Kampanyası

Bozcaadalılar, kıyıları ve bağları yapılaşmaya açacak olan 1/25000'lik Çevre Düzeni Planı'nın durdurulması için Change.org’da imza kampanyası başlattı. Bianet'in haberine göre, kampanya Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a ulaşmayı ve planın durdurulmasını amaçlıyor.

Çanakkale İli-Bozcaada İlçesi 2025 Yılı vizyonlu 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı” 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 7.maddesi uyarınca 25.03.2013 tarihinde Bakanlık tarafından onaylandı.

Turizme de darbe vuracak

Doğal ve kentsel sit, tarımsal niteliği korunacak alan olarak tescil edilen ada, aynı zamanda dünyaca ünlü gezi dergileri tarafından dünyanın en güzel 4. adası ve Avrupa'nın en iyi adası seçilmişti.

Ancak imza kampanyasının metninde söz konusu imar planının onaylanmasıyla kıyıların yapılaşmaya, bağların turizm ve yapılaşmaya açılacağı, bu durumun uzun vadede turizmi de olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Ayrıca projenin oluşturulmadan önce ve sonra plan yapılacak alanda ilgili meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerin ilgili bölümleri yanında koruma alanı içinde yaşayan hane halkları ve faaliyet gösteren işyeri sahipleri ve etkilenen hemşerilerin görüşlerinin alınmadığı söyleniyor.

Ben Tenedos Bozcaada

Kampanyada imzacılara adanın ağzıyla seslenilerek şöyle deniyor:

“Ben Tenedos Bozcaada,

Ne zaman canınız sıkılsa ve özgürlüğü arasanız koşup bana geldiniz. Koylarımdan serin sularıma girdiniz. Kekik kokan bağların arasında dolaşıp, Polente Feneri'nde bir kadeh şarapla gün batımını izlediniz. Ürkek gözlerle kirpiler, tavşanlar da sizleri izledi. Bir sonbahar akşamında evlerin bacalarından sokaklara yayılan yanmış kütük kokularını çektiniz içinize. Yakamozlar, samanyolu ve mehtap aşkı anlattı yüzyıllar boyu.

Ya şimdi! Üzerime yapılan bir imar planıyla yok edilmek üzereyim. Durdurun bunu! Bir ses verin! Bir imza verin!"

ETİKETLER: Bozcaada
http://www.yapi.com.tr/haberler/bozcaadada-yapilasmaya-karsi-imza-kampanyasi_111508.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Her yer yapılaşmak, beton olmak zorunda mı. rant neden bu kadar tatlı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!