Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akkuyu’da Bilirkişi Keşfi Zamanı

Akkuyu Nükleer Güç Santralı projesinin Danıştay’a taşınan iptal davasında, proje sahasında bugün bilirkişi keşfi yapılacak

yapi.com.tr
Akkuyu’da Bilirkişi Keşfi Zamanı

Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, onlarca yurttaş ve demokratik kitle örgütünün açtığı ve Danıştay’a taşınan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Kararı iptal davasında, bugün proje sahasında bilirkişi keşfi gerçekleştirilecek. Keşfe hem davacılar hem de projeyi onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yatırımcı Akkuyu NGS A.Ş. temsilcileri katılacak. Keşfin ardından hazırlanacak bilirkişi raporunun, davanın seyrini de büyük ölçüde belli etmesi bekleniyor. Mersin 1. İdare Mahkemesinde açılan dava, yerel mahkeme heyetindeki bir ismin itirazına karşın Danıştay’a taşınmıştı.

Keşifte neler olacak?

Keşif sırasında mahkeme heyeti ile bilirkişiler, davacı kurum temsilcileri ve vekilleri ile davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı avukatları ve Akkuyu NGS A.Ş. yetkilileriyle Akkuyu NGS proje sahasında bir araya gelecek. Keşfin programı mahkeme başkanının tutumuna göre belirlenecek fakat önemli bir gerekçe olmadığı takdirde keşifte ilk sözü davacı taraf alacak. Davacılar, projenin iptali için açılan dava sebeplerini, proje sahasının özelliklerine de vurgu yaparak aktaracak. Sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile davalı yanında katılan Akkuyu NGS A.Ş. vekilleri, davacıların iddialarına ilişkin kendi sunumlarını yapacak. Heyetin arzu etmesi halinde, proje sahasında bir gezi yapılması da söz konusu.

Otelde değişiklik yapılmadı

Davacı Mersinli yurttaşlara tebliğ edilen keşif ve bilirkişi incelemesi evrakları, bilirkişi heyetinin Akkuyu NGS’nin yaptırdığı otelde konaklayacağını ortaya çıkarmıştı. Oteli inşa eden firmanın yetkilileri daha önce Mersin yerel basınına yaptıkları açıklamada, otel projesini Akkuyu NGS A.Ş. yönetiminin talebi üzerine planladıklarını, otelde Akkuyu NGS çalışanlarının da konaklayacağını belirtmişti. Ulu Resort Oteli yaptıran Ulu İnşaat firmasının internet sitesine göre, firma Akkuyu NGS A.Ş.’den 1 milyon dolarlık bir başka inşaat ihalesi daha almış. BirGün’ün ulaştığı otel yönetimi de, 10 Temmuz akşamı bilirkişi heyeti ve beraberindekilerin otelde konaklayacağını teyit etmişti. Davacıların yaptığı itirazlara karşın, mahkeme ve bilirkişi heyetinin konaklama detaylarında bir değişiklik olmadı.

Davacılar ödedi

Akkuyu NGS projesinin iptal davasında bilirkişi keşfi için 90 bin TL keşif bedeli belirlenmişti. Davacıların yatırdığı bu bedelin bir kısmı da, bilirkişi keşfi için Mersin-Gülnar’a gelen heyetin konaklaması için öndendi. Yani bir başka deyişle, Akkuyu NGS A.Ş.’nin talebiyle, santral projesinde çalışacak personelin konaklaması düşünülerek inşa edilen otelde kalan bilirkişi heyetinin barınma giderleri, nükleer karşıtlarınca ödenmiş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-bilirkisi-kesfi-zamani_145528.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!