Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Akkuyu Santralinin Yapımına Yeniden Hız Verilecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ve Rus iş adamlarına hitabında, Akkuyu santralinin yapımına yeniden hız verileceğini söyledi.

yapi.com.tr
'Akkuyu Santralinin Yapımına Yeniden Hız Verilecek'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konusunu ele aldıkları ikinci görüşme sonrası St. Petersburg Konstantinovski Sarayı'nda Türk ve Rus işadamları ile biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ve Rus iş adamlarına hitabında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, "Fetullahçı Terör Örgütü'nün ve arkasındaki güçlerin, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere de kastettikleri bugün çok daha iyi anlaşılıyor." dedi.

'Akkuyu santralinin yapımına yeniden hız verilecek'

Erdoğan Rusya ile ekonomik işbirliğine yönelik, 'Atılımlarımız pek çok ülkeye ilham veren bir başarı hikayesidir. Akkuyu santralinin yapımına yeniden hız verilecek. Savunma sanayiinde birlikte adımlar atacağız. Hükümetlerarası karma ekonomik komisyon aktif hale getirilecek. İş adamlarımızdan süretli ve somut adımlar atmasını bekliyoruz. Ortak yatırım fonu kurulmasını karara bağladık.' açıklamasını yaptı.

Putin: İnşaat sektörü, Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinin lokomotifi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerde uçak krizi öncesi dönemini yakalamak ve üzerine çıkmak istediklerini söyledi.

Putin, "Kriz öncesine ulaşmak için kademeli bir çalışma yapmalıyız. Bizde kırmak kolay inşa etmek zordur derler, ilişkileri eski seviyesine getirmek zor olacak ama bunu başaracağımızı düşünüyorum." dedi.

Putin, toplantıya katılan iş dünyası temsilcilerinin her iki ülke piyasalarını iyi bildiğini ve ortak projeleri hayata geçirerek karşılıklı ticaretin geliştirmek istediklerini belirterek, "2014 yılında ticaret hacmi 31 milyar doları aşmıştı. Son yıllarda malum sebeplerden ötürü ikili ticaret hacminde ciddi düşüş yaşandı. 2016'nın ilk 5 ayında karşılıklı ticaret hacmi yarı yarıya düşerek 6 milyar dolara geriledi. Türkiye'nin piyasada boşalan yerini Rus ve diğer ülke firmaları doldurdu." diye konuştu.

İnşaat sektörünün, Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinin lokomotifi olduğunu belirten Putin, bu alandaki işbirliğini yeniden canlandırmaya hazır olduklarını söyledi.

Putin, "Son 20 yılda Türk şirketleri Rusya pazarında bin 500 civarında projeye imza attı. Bunun maliyeti 55 milyar dolar. Uçak krizi öncesindeki ilişkileri sadece yakalamak değil aşmak istiyoruz. Bu sizin katkılarınızla mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-santralinin-yapimina-yeniden-hiz-verilecek_147999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!