Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

30 Bin İmza Toplandı

Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Mersin BB tarafından hazırlanan 1/50 binlik çevre düzeni planında Akkuyu Nükleer Santrali'nin işaretlenmemesi için 30 bin imza topladı.

yapi.com.tr
30 Bin İmza Toplandı

DHA'da yer alan habere göre, Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi'nde yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımına karşı çıkan yaşam savunucuları, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenledikleri basın toplantısıyla 1/50 binlik çevre düzeni planında tesisin işaretlenmemesi için yetkililere çağrıda bulundu. Toplanan 30 bin imzayı gösteren derneğin 2'nci başkanı Kenan Hoplar, şunları söyledi:

"Santralin çok büyük ve geri dönülemez bir çevre kirliliği, risk ve toplumsal maliyetler yaratacağı, Akkuyu bölgesinin dünyanın imha edemediği ve sürekli radyasyon kirliliği yaratan nükleer atık deposu olacağı, ekolojik dengeyi bozacağı, bölgemizin tarımına ve turizmine çok büyük darbe vuracağı, havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirleteceği ve sağlığımızı bozacağı bilinmektedir. Santral, Akkuyu bölgesinde uluslararası sözleşmelerle korunan Akdeniz Foklarının yaşam alanlarına da zarar verecektir."

'Halk istemiyor'

Mersin halkının santrale karşı olduğunu ve 30 bin imzanın toplandığını kaydeden Hoplar, şöyle devam etti: "Çevre düzeni planında Akkuyu Nükleer Santrali'nin işaretlenmemesi için bir ayda 30 bin imza toplanmıştır. Mersin Kent Konseyi tarafından yapılan ankette, halkın yüzde 86'sının santrale karşı olduğu ispatlanmıştır. Halkın karşı olduğu bir yatırımın projesini belediye başkanları, belediye meclis üyeleri onaylayamaz. Planda santrali işaretlemeyiniz. Tarihe kara leke olarak adınızın geçmeyeceğini bekliyor, sizleri vicdani ve insani sorumluluğa davet ediyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/30-bin-imza-toplandi_150658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!